Bilgi Dünyası

Ekmek Nasıl Yapılır ( Ekmek Çeşitleri, Malzemeleri)

Ekmek nasıl yapılır? Ekmek yapımında kullanılan malzemeler nelerdir? Başlıca ekmek çeşitleri ve özellikleri hakkında bilgi. 
Ekmek, birçok biçim ve boyutta olur. Teneke biçimliler ve köy ekmeklerinin yanı sıra, Orta Doğudan yassı pitta ekmekleri, Hindistan’dan şişkin puriler, Amerika’dan mısır ekmeği, Afrika’dan darı kekleri ve birçok başka tür vardır.
Doygun ekmek, tamamen buğday tanelerinin öğütülmesiyle elde edilen undan yapılır. Kahverengi un, % 15 oranında kepeklidir. Buğdaydaki bakteriler çeşitli işlemlerle yok edilir ancak bu işlem yararlı olanları da yok ettiğinden bazı ülkelerde fırıncıların bu kaybı katkı maddeleriyle telafi etmeleri gerekir.
Biçim ve boyutu nasıl olursa olsun ekmeğin temel malzemeleri un ve sudur. Ekmek çoğunlukla buğday unundandır. Ancak un; çavdar, yulaf, mısır ve diğer tahıllardan da yapılabilir. Bazen ekmeğe farklı tat vermek için peynirler, kabuklu yemişler veya otlar eklenir.

Ekmek Çeşitleri (Yassı ekmek ve kabarık ekmek)

Pişirildiğinde tamamen yassı kalan ekmek, unu su ve tuzla karıştırıp elde edilen yumuşak hamurdan yapılır. Yassı ekmek unu; mısır, darı, arpa veya kara buğdaydan yapılır. Hamur yuvarlanır ve metal bir tabak üzerinde fırında ya da ocakta pişirilir. Hint chapati ve Meksika tortilla ekmekleri böyle yapılır. Ekmek kabarmaz ve buna mayasız ekmek adı verilir.
Mayalı ekmekte, un ve su yanında maya kullanılır. Karışım pişirilmeden önce bir süre bek’ letilir. Maya, undaki şekerle reaksiyona girer ve hamurun fermante olmasını sağlar. Bu da hamurun kabarıp şişmesine yardımcı olan karbondioksit gazını üretir. Sonra ekmek sıcak bir fırında pişirilir. Ekmekte minik hava deliklerini görebilirsiniz.
Ekmeğe ‘hayat harcı’ elenir. Çoğu insanın yediklerinin o kadar önemli bir parçasıdır ki başlıca besin olarak bilinir. Ekmek, proteinin yanı sıra çok miktarda nişasta (karbonhidrat) içerir ve besinsel lifler, kalsiyum ve B vitaminlerinden bazıları için iyi bir kaynaktır.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı