Bilgi Dünyası

Ekoloji Nedir? Ekoloji Hakkında Bilgi

Ekoloji nedir ( Anlamı) Biyoloji ve Coğrafya açısından ekonomi nedir, ne demek. Ekoloji hakkında bilgi.
Ekoloji, bitkilerin ve hayvanların bir arada yaşama biçimlerini ve dış dünyadan nasıl etkilendiklerini konu alan bilim dalıdır. Ekoloji ile ilgilenen bilim adamlarına ekolojist adı verilir.
Ekoloji Hakkında Bilgi.
Bitkiler, hayvanlar ve çevreleri arasında karmaşık bir bağ vardır. Örneğin ardıç kuşları dişbudak ağacı gibi ağaçlardaki meyveleri yiyerek beslenir. Bu meyvelerdeki tohumlar, kuşun sindirim sisteminden geçerek gübre olarak toprağa döner. Bu tohumlar yeni ağaçların büyümesine ve daha fazla meyve üretimine katkıda bulunur. Kötü geçen yaz mevsimlerinde ağaçlar fazla meyve vermez ve ardıç kuşları yavrularını beslemeye yetecek kadar meyve bulmakta zorlanır. Bu durum ardıç kuşu sayısının azalmasına neden olur. Bu nedenle ağaçlar ardıç kuşlarına, ardıç kuşları da ağaçlara bağımlıdır ve her ikisi de hava koşullarından etkilenir.
Başka bir örnek vermek gerekirse, tarla fareleri ve yabani sıçanlar kuzey bölgelerde yaşayan memeli hayvanlardır. Kışın ılıman geçtiği yıllarda yavru sayıları artar. Bunun anlamı kendilerini avlayan baykuşlar için de yeteri miktarda besin kaynağı olduğudur. Böylelikle baykuşlar, yavrularını büyütmeye yetecek kadar yiyecek bulur ve bir sonraki sene baykuş nüfusu artar. Yiyecek bulmak için avlarının (tarla fareleri ve yabani sıçanlar) büyük kısmını öldürür. Tarla fareleri ve yabani sıçanların sayısında azalma meydana gelir. Yani baykuş, tarla faresi ve yabani sıçanların sayısı birbirine sıkı sıkıya bağlı olarak artış ya da azalma gösterir. Bir ekolojistin göreviyse bu doğal sürecin nasıl geliştiğini gözlemlemektir.
Dikkatli çalışma; Ekolojistler işlerinin bir parçası olarak çok dikkatli ölçümler yapmak durumundadırlar. Yani yukarıdaki örnekte baykuş ve yabani sıçan sayısını, yabani sıçanların yiyebileceği ot miktarını ve hava şartlarını dikkatle kaydeder. Tüm bu ölçümleri bir araya getirerek değişik hayvanların sayılarını etkileyen süreçleri tanımlayabilirler.
Hayvanlar, ekolojistlerin besin döngüsü adın verdikleri sisteme de bağımlıdır. Örneğin denizdeki küçük bitkiler, güneş enerjisini kullanarak besin üretmek için suyun üstünde yüzer. Bu bitkiler, sudaki küçük hayvanlar tarafından tüketilir. Bu küçük hayvanlar da daha büyük balıklar tarafından avlanan küçük balıkların besinidir. Daha sonra büyük balıklar da bir penguen tarafından yenilebilir ve penguen de bir fok tarafından yenilebilir veya öldürülebilir. Döngüdeki hayvanlar bu nedenle döngünün en alt kademelerindeki hayvanlara bağımlıdır ve besinleri aslında küçük bitkiler tarafından güneşten alınan enerjiden gelmektedir.

Yaşam Alanları

Ekoloji ayrıca hayvan ve bitki özelliklerinin çevre adı verilen yaşam alanlarından nasıl etkilendiklerini araştırır. Örneğin kaktüsler ve çıngıraklı yılanlar çöl koşullarına uymuşlardır (doğaları gereği) ve bu alan onların yaşam alanı olarak nitelendirilir.. Çölde hayatta kalabilmek için  su saklama biçimleri, vücutlarını serin tutma şekilleri, savrulan kum tanecikleriyle başa çıkma yolları ve düşmanlarından kaçınma yöntemleri vardır. Örneğin kaktüsün üzerinde bulunan iğneler, düşmanları tarafından yenilmelerini engellerken, çıngıraklı yılanların da sıcak yüzey üzerinde değişik bir ilerleme yöntemleri vardır. Bitkilerin ve hayvanların bir yaşam alanı içindeki yaşama biçimleri, birbirlerine ve çevrelerine bağlıdır. Onların hepsini birbirine bağlayan canlılar sistemine ekosistem adı verilir.

Hayat Dersleri

İnsanların ekolojiden alması gereken derslerden biri, ekosistemdeki dengelerden birini bozmalarının genellikle tahmin edilmesi güç ancak bize ve diğer birçok canlı türüne zarar verecek ölçüde sonuçlar doğurabileceğidir. Kaliforniya su samurunun başına gelenleri konu alan öykü bu duruma iyi bir örnektir.
20 yüzyılın başlarında çok sayıda su samuru, kürkleri için avlanıyor ve soyları tükenmeye doğru gidiyordu. Su samurları, denizkestanesi gibi küçük deniz hayvanlarıyla beslenen bir hayvan türüydü. Su samurlarının soyu tükenince Kaliforniya’da büyük miktarda denizkestanesi ortaya çıktı. Denizkestaneleri, besin kaynakları olan esmer yosunların tümünü bitirdiler. Esmer yosunlarının bulundukları bölgeler, daha sonra denizkestanesi yığını olarak adlandırılan çorak bölgelerin oluşumuna neden oldu. Ancak esmer yosunların oluşturduğu deniz ormanları Kaliforniya açıklarındaki birçok balığın yumurtlamak için seçtiği yerlerdi. Esmer yosunlar bitince balıklar da öldüler. Balık endüstrisi ve ona bağlı olarak konserve fabrikaları kapanmak zorunda kaldı. Yüzlerce insan işini kaybetti, tüm bunlar su samurlarının öldürülmesi ve doğanın dengesinin bozulması sonucunda ortaya çıktı.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı