Halk Bilimi

Elazığ Halk Oyunları, Müziği, Giyim Kuşamı

Elazığ Halk Oyunları, Müziği, Giyim Kuşamı Hakkında Özet Bilgi
Harput-Elazığ müziğinin sözlü ürünlerinde divan ve halk edebiyatının biçimlerine rastlanmaktadır. Yöredeki türküler içerik yönünden olay türküleri, lirik türküler ve eğlence türküleri olmak üzere 3 grupta toplanır.
Yörenin ünlü türküleri Pasa Göçtü, Divan Tecnis, Elezber, Harput Mayası, Mamoş Mezireden Çıktım. Saray Yolu, Yel Eser, Ağam Eğlendi Gelmedi, Bu Dere Baştan Başa, Yoğurt Koydum Dolaba, Geline Bak Geline, Kaşların Karasına, Odasına Vardım. İndim Yarin Bahçesine, Bir Ah Çeksem, Eminem Oturmuş, Tevekte Üzüm Kara. Yüksek Minarede, Halay, Delile, Çayda Çıra Yanıyor, Deve Oyunu, Yüzük Oyunu türküsü vb,
Geleneksel halk müziği araçları arasında zurna, çığırtma davul, def,  klarnet ve cümbüş en çok kullanılanlardır. Geleneksel oyunların başında halay gelir; En ünlü oyunu Çayda Çıra’dır. Diğer oyunlar Tamzara, Zöbek. Şıkıldım, Avreş. Çiciko, Çayır, Bıçak Oyunu ve Karakuş’tur.
Giyim Kuşam: Kadınların gündelik giysisi şalvardır. Sırta “geyme” denen bir tür bluz ve şalvar üstüne üçetek giyilir. Bele gümüş kemer takılır. Erkek giyiminde ayağa postal giyilir. Mavi ya da lacivert renkli şalvarın üstüne mintan ve kısa kollu yelek kullanılır. Bele renkli kuşak dolanarak ayağa poçikli kundura giyilir.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı