Nedir

Elektronik Nedir Kısaca Bilgi

Elektronik Nedir? Elektronik ne demek, Elektronik hakkında kısaca bilgi. Elektronik devreleri özellikleri.
Elektronik cihazlar bize birçok yardımda bulunur. Televizyonlar, telefonlar, bilgisayarlar, kompakt disk cihazı, saat gibi cihazlar elektronik cihazlardır.
Elektronik devreler, sinyal adında değişen elektrik akımlarını kullanarak çalışır. Bu sinyaller ses, resim, sayı ya da talimat gibi bilgiler taşıyabilir. Hoparlörlerde sesleri, televizyonda görüntüleri, tüm dünyaya yollanabilecek mesajları kontrol edebilir.
Elektronik bileşenler
Elektronik devreler, bileşen adı verilen birkaç temel parçadan oluşur. Transistörler en önemli bileşendir. Bir sinyalin dayanıklılığını kuvvetlendirmek (yükseltmek) ya da diğer devreleri açıp kapatmak, rezistanslar da bir devredeki elektrik akımını azaltmak için kullanılır. Diğer tüm bileşenlerin yeterli miktarda akım alıp almadığını kontrol eder. Diyotlar, elektronik valf görevi görür. Akımın tek bir yöne gidip diğer yönlere sapmamasını sağlar. Kondansatörler, akımın akışını yumuşatmak için elektrik depolar ve tek bir sinyale geçmek, diğer sinyalleri dikkate almamakta da kullanılır. Bir radyoda bir radyo istasyonu ayarlama işi kondansatörler tarafından yapılır.
Devreler ne yapar?
Bir elektronik devrede değişik işler yapmak için değişik bileşenler bir araya getirilmiştir. En yaygın devrelerden biri amplifikatördür ve elektronik sinyaller zayıftır. Bir amplifikatörde küçük ve değişen orijinal sinyal, transistor yardımıyla başka bir güç kaynağındaki daha güçlü bir sinyale dönüştürülür. Güçlenen akım bu yolla zayıf olan ilk sinyalin güçlü bir kopyası olur.
Diğer bir devre de bilgisayarlarda kullanılan ekleyici devredir. Bu devre iki dijital sinyali alarak bunları iki rakamla kodlar ve ikisini birbirine ekler.
Günümüz elektronik devrelerinin çoğu, birleşmiş devre (1C) veya mikroçip kullanır. IC tek bir silikon çipin üzerinde oluşturulmuş binlerce parçadan meydana gelir. Çipe kimyasallarla muamele edilir. Böylece değişik parçalar transistor, rezistans, kondansatör, diyot veya bağlantı kablosu görevi görür. Bir IC; bir saatteki zamanlayıcı, bir radyodaki amplifikatör veya bir bilgisayardaki beyin olabilir.
Ambrose Fleming, 1904de diyot valfini bulmuştur. Modern diyotla aynı işlevi gören bu diyot, daha çok ampule benzese de normal diyotla aynı büyüklükteydi. 1906’da günümüz transistörüyle aynı işi yapan elektron tüpü icat edildi. Radyo ve diğer ekipmanlarda 40 yıldan fazla bir süre boyunca valfler kullanıldı. 1947’de üç bilim adamı bir parça silikondan oluşan transistörü buldu. Bu parça bezelye tanesi büyüklüğündeydi. 1958’de ilk bütünleşik devre üretildi. Böylece yüzlerce transistor tek bir silikon çipe yerleştirilmiş oldu.
Analog ve dijital
İki ana elektronik devre türü vardır: Analog ve dijital. Analog devrede elektrik akımı yavaşça değişir. Örneğin bir mikrofona konuştuğunuzda ses dalgalarıyla aynı şekilde yavaşça değişim gösteren elektrik sinyalleri üretilir. Dijital bir devrede akım açık veya kapalıdır. Dijital devreler sinyalleri uzun şeritler halinde açık veya kapalı olarak gönderir. Bunlar rakam sıralarını temsil eder ve her biri belirli bir dakikada o sinyalin dayanıklılığını ölçer.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı