Nedir

Element Nedir Kısaca Bilgi

Element Nedir? Element hakkında kısaca bilgi. Elementlerin isimleri, özellikleri, çeşitleri. Elementler ile ilgili kısa özet bilgi.
Elementler, dünya üzerinde ve evrende bulunan her şeyin yapı taşını oluşturan temel materyallerdir. Doğada yaklaşık 90 değişik element bulunur. Bilim adamları bu elementlerin her birine bir isim ve sembol vermişlerdir. Oksijen ve silikon dünyada en yaygın bulunan elementlerdir.
Her bir element, bir tek atomdan oluşur. Bu nedenle değişik materyallere dönüştürülecek şekilde ayrıştırılamaz. Bir elementin atomları her zaman aynı şekilde hareket eder. Ancak en yakından tanınan elementler saf elementler değil, bileşik (kombine) elementlerdir. Bileşik bir element elde edebilmek için iki ya da daha fazla elementin atomları bir araya gelerek tamamen farklı bir materyal oluşturur. Su, bileşik bir elementtir. Hidrojen ve oksijenden oluşur. Hidrojen de oksijen de gazdır; ancak su herhangi birine benzemez. Şeker başka bir bileşik elementtir. Hidrojen, oksijen ve karbondan meydana gelir.
Yeni Elementler
Bilim adamları bazı ağır elementlerdeki küçük atomik partikülleri atarak yeni elementler oluşturmuşlardır. Bu yolla en az 11 yeni element elde edilmiştir; ancak daha sonra ikisi doğada çok az miktarda bulunmuştur.
Periyodik Tablo
19. yy. sonlarında Rus kimyager Dmitriy Mendeleyev, tüm elementleri periyodik tablo adını verdiği bir tabloda düzenlemiştir. Bu tabloda tüm elementler en hafifinden başlamak üzere yatay şekilde sıralanmıştır. Her dikey kolon, aynı özellikteki element gruplarından oluşur.
Civa elementinin küçük damlaları. Cıva metal olduğu halde diğer metallerden farklı olarak oda sıcaklığında sıvı halde bulunur. İnsanlar ve diğer hayvanlar için olağanüstü zehirlidir.
• Dünyanın % 99ü sadece sekiz elementten oluşmaktadır.
• Normal sıcaklıklarda birçok element katıdır. Sadece 2 element (brom ve cıva) sıvı ve 11 tanesi de gazdır.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı