Biyografi

Elif Naci Kimdir Hayatı Çalışmaları

Elif Naci Kimdir, Elif Naci’nin hayatı ve çalışmaları hakkında kısa bilgi

Gelibolu’da doğan Elif Naci, Sanayii Nefise Mektebi (Güzel Sanatlar Akademisi) Resim bölümünü bitirdi. D grubu kurucuları arasında yer aldı. Milliyet, İkdam, İleri, Tan, Cumhuriyet gazetelerinde çalıştı. Dergi ve gazetelerde sanat, tarih, eleştiri yazıları yayımladı.
Resimlerinde izlenimci anlayıştan uzaklaşarak Arap harfleri estetiğinde soyut düzenlemeler gerçekleştiren Elif Naci, Türk ve İslâm Eserleri Müzesi müdür yardımcılığı (1937) ve müdürlüğü (1943) yaptı, Topkapı Sarayı Müzesi müdürlüğüne vekalet etti (1954), yurt içi ve dışında (Moskova, Atina, Belgrad, Budapeşte, vb.) birçok sergiye katıldı. 1976 yılında resim ve basında 60. yıl jübilesi yapıldı.
 
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı