Bilgi Dünyası

Elmas Nedir? Elmaslar Hakkında Bilgi

Elmas Nedir? Elmaslar Hakkında Bilgi. Elmas nerede bulunur, çeşitleri nelerdir, kullanım alanları nelerdir, hangi ülkelerde elmas çıkar.
Elmas, bilinen en sert doğal maddedir. Doğal (ham) elmaslar, küçük ve buzlu cam parçaları gibi görünür. En iyi taşlar renksiz veya mavi-beyazdır. Elmaslar, kesildikten ve cilalandıktan sonra mükemmel parlar.
Elmaslar, saf karbon kristalleridir. Birçok biçimde ve büyüklükte bulunurlar. Genellikle antik yanardağların derinliklerinde, yüksek ısı ve basınçla biçimlenirler. Doğal elmaslar Güney Afrika, Avustralya, Hindistan ve Sibirya’ya kadar uzanan bir coğrafyada, kayalıklarda ve çakıllı arazilerde bulunur. Güney Afrika ve Rusya, dünyanın en büyük iki doğal elmas üreticisidir.
Sentetik elmaslar, ham karbonun başka bir cinsi olan grafitten yapılır. Bu elmaslar (ve doğal elmaslar) diş doktorlarının kullandıkları delgilerin, cam kesme aletlerinin ve kaya kesmeye yarayan testerelerin dişlilerinin yapımında kullanılır. Elmas çok sert bir madde olduğu için ancak başka bir elmas ya da lazer ışınıyla kesilebilir. Elmaslar genellikle yüzük, broş ve kolye gibi mücevherat yapımında kullanılır.
• En büyük elmas, 1905 yılında, Güney Afrika’da bulunan Cullinan Elması’dır. Kesilmemiş haliyle ağırlığı 621 gr ve 3105 kırattır (1 kırat, elmasın her 0,2 gr değerindeki ağırlığına denk gelen birim değeridir).

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı