Kültür

Emay Nedir, Emay Ne Demektir

Bazı eşyanın kaplandığı etkilenmez, donuk veya saydam cilâ.
Emay, bir ergitici yani, maden oksitleri yardımıyla renk renk boyanmış, dövülüp toz haline getirilmiş, madene sıcak sıcak uygulanmış ‘camdır. Kullanılan oksitlere göre emay yarısaydam veya donuk olabilir. Yarısaydam emaylar için altın veya gümüş, donuk emaylar için bakır yeğ tutulur. Çağlara ve ülkelere göre, çeşitli türden emaye eşya yapılmıştır.
Bölmeli emayda renkler, zemine dikey madenî bölmelerle ayrılır.
Oymalı emaylarda sonradan emayla doldurulan boşluklar vardır. Hepsi birden fırınlanıp cilâlanır.
Resimli emaylar için camlaştırılabilir renkler, iki yüzü ince, pişmiş bir emay tabakasıyla örtülü bir bakır levha üzerine yerleştirilir.
Bilinen en eski emaylar, altın üzerine bölmeli olanlardır. M.Ö. II. binyılda bunlara Mısır’da rastlanıyordu. Ortaçağ’da, oymalı emaylar çıktı ve XVI.-XVII. yy.larda, gerçek emay üzerine tablolar yapıldı. Bazı eski yöntemler günümüze kadar süregeldi.
Emaycı Olmak
Gerekli malzemenin temel öğesi, çeşitli ısılara ayarlanabilen ve 800 ile 900 derece ısı verebilen bir elektrik fırınıdır. Yardımcı eşya: madeni işlemek için çekiçler, pensler, kerpetenler, delgiler, törpüler, kıskaçlar ve maskalalardır. Emay için: elek (emay tozunu dökmek için), spatulalar (nemli emay için), başka spatula veya pensler (parçaları alıp fırına vermek için), fırçalar (boyalar ve zamk için), kurşun kalemler, cetveller v.b. Güç etkilenir toprak eşya ve levhalar ve çeşitli madenî destekler de, parçaları fırına koymağa yarar.
Bir parçanın dört beş defa pişirilmesi gerekir, çünkü maden oksitleri aynı ısıda erimez. Genel olarak en son kırmızılar pişer.
Böylece, ince bakır levhaları ve renk renk küçük emay kavanozlarıyla, biraz da hayal gücünü işleterek, birçok eşya (takılar, küllükler, anahtarlıklar, şamdanlar, çeşitli kutular v.b.) yapılabilir.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı