Kültür

Emek Sineması Hakkında Bilgi

Emek Sineması nedir, kim tarafında açılmıştır, kimler tarafından işletilmiştir. Emek sinemasında hangi filmler oynatılmıştır. Emek Sineması tarihi hakkında kısa bilgi

1924’te Beyoğlu’nda Yeşilçam Sokağı’nda “Melek” adıyla açıldı. Sinema adım, sahnenin iki tarafında yer alan sarı turuncu renkli art nouveau tarzı iki melek tablosundan aldı. Daha sonraları yok olan tabloların yerinde bugün boş nişler bulunmaktadır. Sinemadan önce, bu alanda, “Skating Palace” adıyla bilinen Pera’nın yegâne buz pateni sahası bulunuyordu. Ara sıra paten sahasının kimi bölümlerinde film gösterileri de yapılıyordu. Melek’ in ilk sahibi aynı zamanda İpek ve Sümer sinemalarının da sahibi olan A. Saltiel ile H. Arditi idi. 1945’te iflas edinceye dek bu sinemanın sahipliğini Türk Umumi Tiyatro Anonim Şirketi adına yaptılar. Daha sonra sinema, İstanbul Belediyesi’ ne, ondan da Emekli Sandığına geçti. Melek Sineması 1958’e kadar İpekçi kardeşler tarafından işletildi. Bu tarihten sonra, Emekli Sandığı Emek Film’i kurarak sinemanın sahipliğinin yanı sıra işletmeciliğini de üstlendi. Ayrıca sinemanın adını “Emek” olarak değiştirdi (1958). Sinemanın Emek adını aldıktan sonra gösterdiği ilk film ise Gina Lollobrigida’nın oynadığı Dünyanın En Güzel Kadını oldu. 1968-1969’da sinemanın işletmeciliği Turgut De-mirağ’a geçti. Demirağ bu dönemde çoğunlukla Walt Disney yapımı filmler gösterdi. Sinema, 1975’ten günümüze başka bir işletmeci tarafından işletilmektedir.

Barok ve rokoko bezemelerle donatılmış salon, diğerleri gibi boyuna değil enine, sahneye koşut olarak yapılmıştır. Özellikle sahneyi çevreleyen çerçeveler ile tavan süslemeleri salona farklı bir görünüm kazandırmaktadır. Uzun bir süre tamir görmeyen salon en son 1993’te aslına uygun olarak onarılmıştır.

Elit bir kitleye seslenen 1950′ lerde Denizciler Geliyor, Şen Yıldızlar, Yağmur Altında, Büyük Caruso gibi dönemin en popüler müzikalleri ile Gelinin Babası, Büyük İkramiye gibi güldürüleri gösterdi.
1952-1953 sinema sezonunda Rüzgâr Gibi Geçti filmiyle gişe rekoru kırdı. 1958’de bir ara Bisiklet Hırsızları, Beyaz Geceler, Fakir Âşıkların Romanı, Lale Sokağı başta olmak üzere İtalyan ve Fransız filmlerine geçiş yaptı. Bir yıl sonra ise United Artist’in filmlerine dönüş yaparak Bazıları Sıcak Sever, Gurur ve İhtiras, Krallar Önde Gider filmleri ile Fransız Yeni Dalgası’nın önemli yapıtlarından İdam Sehbası, 400 Darbe filmlerini sinemaseverlere sundu. 19621963 sezonunda Batı Yakası’nın Hikâyesi filmi 15 hafta afişte kaldı. 1966-1967’de İsveç filmlerini, 1969’da ise MGM filmlerini göstermeye başladı. Bu dönemde 70 mm’lik ve 6 kanallı stereofonik İrlandalı Kız altı ay gibi uzun bir süre gösterimde kalarak bu sinemada gösterilen en uzun süreli film oldu. TV’nin yaygınlaşması sonucu sinema salonlarının krize girmesiyle sarsıntı geçiren Emek. kısa bir süre de olsa ticari amaçlı karate filmlerine yer verdi. 1987-1988’de 40 Metrekare Almanya, Hakkâri’de Bir Mevsim, Selamsız Bandosu gibi Türk filmlerini gösterdi. 1989’dan sonra ülkemizde dağıtım, gösterim ve şirket kurma hakkını elde eden Amerikan şirketlerinden Warner Bros’un filmlerini programına aldı.

İstanbul Ansiklopedisi, BURÇAK EVREN

 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı