Kültür

Emevi Sanatı Hakkında Bilgi

Emevi Sanatı nedir, Emevi Sanatı’nın özellikleri nelerdir.

İslâm sanatının oluşumunda, Emevi yapıtları önemli bir başlangıçtır. Özellikle dinsel mimarideki gelişmeler, daha sonraki aşamaların habercisi olmuştur.

Halife Velid döneminde (705 -.715) yapılan Şam’daki Ümeyye camisi, Halife Abdülmelik döneminde Kudüs’te yapılan Mescidi Aksa, Keyre-van’da (726) ve Kurtuba’da (786) yapılan ve bu kentlerin adını taşıyan camiler, başlıca Emevi yapıtlarıdır. Yapıların gerek dış bölümlerinde, gerekse iç süslemelerinde, Doğunun,’ özellikle de Mezopotamya’nın etkisi görülür. Ayrıca, süsleyici nişler, dilimli kemerler İran mimarisini anımsatır. Müslüman İspanya sanatı, Keyrevan ve Kurtuba süsleme üsluplarıyla doğmuştur.

Kudüs’te Ömer Camisi diye anılan Kubbetüs Sahra’nın mozaik çalışmalarında ve bakışımlı motiflerinde, hem yunan, hem de sasani sanatının etkileri vardır.

Bütün bu etkiler, Emevilerden kalma sivil mimari yapılarında, saray ve kasırlarda da saptanabilir. Saraylarda, duvarları süsleyen frekslerde adları yunanca ve arapça yazılmış kişiler dikkati çeker. En önemli saray olan Mşalta sarayının duvarları kabartmalarla süslüdür. Bu kabartmalarda yinelenen gül motifleri, Sasani özelliklerini yansıtır, hayvan görüntülerinde ise Orta Asya’dan esinlenilmiştir.
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı