Biyografi

Emile Durkheim Kimdir, Kısaca Hayatı, Eserleri

Emile Durkheim kimdir. Emile Durkheim eserleri kitapları nelerdir. Emile Durkheim  kısaca hayatı ve edebi kişiliği hakkında bilgi

Epmal’de (Fransa) doğan Emile Durkheim, önce felsefe öğretmenliği yaptı. Daha sonra Sorbonne üniversitesinde pedagoji profesörü oldu.

Durkheim’a göre ahlak, çeşitli ‘toplumsal tiplere göre değişen töreler bilimidir. Ahlakçılık ise, bir insan gurubuna olan bağlılıkla orantılıdır. Geliştirdiği yönteme göre, ahlak olgularını, vicdanın dışındaki «eşyalar» gibi, toplumsal olgular olarak görmek gerekir.
İntiharın toplumsal nedenlerden oluştuğunu öne süren Durkheim, yepyeni bir toplumbilim okulu kurmuş, sonuç olarak ahlakın genel gelişmesinde, ahlaksal vicdana çok önemli yer vermiştir.
Başlıca yapıtları arasında İçtimaiyat Usulünün Kaideleri (Règles de la Méthode Sociologique , Représentations individuelles et Représentations Collectives (Bireysel Tasarımlar ve Toplumsal Tasarımlar) ve Din Hayatının İptidai Şekilleri’ni (Les Formes Elémentaires de la Vie Religieuse) sayabileceğimiz Durkheim, ilkeleri ve yöntemleriyle Ziya Gökalp’i etkilemiş ve Gökalp’in aracılığıyla, Durkheim toplumbilimi, üniversitelerde tek toplumbilim olarak okutul-muştur.

Veteriner Fakültesi’ni bitirdi. Bir süre veterinerlik ve Veteriner fakültesinde asistanlık yaptı. Ulus, Cumhuriyet, Milliyet gazetelerinde çalıştı.

1953’te Küçük Dergi de yayımlanan bir öyküsüyle edebiyata başlayan Orhan Duru, yeni bir anlatım biçimi denediği öykülerinde gerçekdışı öğelerden ve yergiden yararlanmış, Ağır İşçiler (1974) adlı öykü kitabıyla 1970 TRT sanat ödülleri yarışmasında başarı armağanı almıştır. Öteki yapıtları arasında Bırakılmış Biri (1959), Denge Uzmanı (1974) adlı öykü kitapları ve Kıyı, Kıyı Kent, Kent (1977) adlı denemeler kitabı sayılabilir.
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı