Biyografi

Emrah'ın Edebi Kişiliği Kısa (Kısaca Özet)

Emrah’ın Edebi Kişiliği Kısa (Kısaca Özet) Emrah’ın Edebi kişiliği, üslup özellikleri ve eserlerinin konusu hakkında kısa bilgi.
Dertli, Bayburtlu Zilini, hatta daha öncelerdeki Aşık Ömer gibi aruzla da yazan, divan edebiyatı zevkine ve nazım şekillerinde eserler de vermiş olan Emrah, halk şiiriyle divan şiirinin birbirlerine yakınlaşmasında rolü bulunan ozanlar arasında yer alır. Ancak özellikle Bayburtlu Zihni’de olduğu gibi onun da aruzla ve divan çeşnisindekileri değil, aşık edebiyatı saz şairliği çeşnisindeki manzumeleri dikkat çekici ve önemlidir. Koşmalarında ve semailerinden ince, zarif bir hava, içli bir yurt lirizmi göze çarpar. Emrah da, zamanının çoğu halk şairlerine uyarak belirli oranda tasavvufa da yönelmiştir. Kendisinden sonra gelen birçok saz şairleri üzerinde derin izler ve etkiler bırakan Emrah’ın tam ve düzenli bir kitabı henüz mevcut değildir.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı