Bilgi Dünyası

Endonezya Hakkında Kısa Bilgi

Endonezya Hakkında Kısa Bilgi. Endonezya nerede, iklimi, yeraltı kaynakları, tarihi. Endonezya Başkenti, nüfusu, dini inançları hakkında kısa özet bilgi.
Güneydoğu Asya’da bulunan Endonezya, dünyanın en büyük ada zincirine sahiptir. Sayıları 13.000’i bulur. Bu adalar okyanusta dağınık halde 8 milyon km2 ye yayılır. Sadece 3000 adada yaşanır ve ülke nüfusunun % 60’ı sadece Java Adasındadır.
Ekvator, Endonezya’nın ortasından geçer, iklim sıcaktır. Yıllık yağış miktarı çoğu yerde 2000 mm’den fazladır. Bu sıcak ve nemli iklim, çiftçilerin ülkenin başlıca besin kaynağı olan tarım ürünlerini yetiştirebildikleri anlamına gelir.
Borneo ve Sumatra gibi adaların çoğunda yağmur ormanları vardır. Ne yazık ki Endonezya ormanlarının büyük kısmı madencilik, petrol arama çalışmaları, tarımsal faaliyetler ve kerestecilik nedeniyle yok edilmektedir. Son yıllarda petrol ve doğal gaz yataklarının bulunması; ayakkabı, tekstil ve elektronik fabrikalarının kurulmasıyla ekonomide bir patlama yaşanmıştır.
Endonezya’da yağmur ormanlarında yaşayan bazı kabileler hâlâ geleneksel hayat tarzlarını sürdürmektedirler. Avcılıkla veya küçük alanları tarıma elverişli hâle getirerek yaşarlar.
Endonezya 1949’a kadar Danimarka’nın kolonisiydi. 1998’deki bağımsızlıktan sonra Endonezya’nın iki büyük lideri oldu: Başkan Sukarno ve Suharto. Başkan Suharto, 1998’de ekonomik sorunların yarattığı baskılar toplu gösterilere neden olunca başkanlıktan azledildi.
• 23 yıl boyunca Endonezya’nın egemenliğindeki Doğu Timor, 1999’da yapılan oylamayla bağımsızlığını ilan etti. BM birlikleri, adaya gelerek düzeni sağladı ve Doğu Timor 20 Mayıs 2002’de tamamen bağımsız bir ülke oldu.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı