Bilgi Dünyası

Enformasyon Teknolojisi Hakkında Bilgi

Enformasyon Teknolojisi Hakkında Bilgi. Enformasyon Teknolojisi nedir, ne demek, nerede kullanılır. İnformation Technology: IT ile ilgili bilgi.
Kelime işlemcide bir hikaye yazdığınızda, bankadan para çektiğinizde, süper marketten yiyecek aldığınızda veya yemek pişirmesi için mikro dalga fırının programını ayarladığınızda enformasyon teknolojisi () kullanırsınız.
İşler, okullar, bankalar ve insanlar isim, adres, ücret, sınav sonucu veya detaylı banka hesapları gibi yüklü veri girişlerini (bilgi) yapmak için bilgisayarları kullanır. Bu bilgi, anında ekrana çağırılabilir, değiştirilebilir, kâğıda basılabilir va da başka bir bilgisayara gönderilebilir. Günümüzde sıradan bir kişisel bilgisayar, dünyadaki diğer bilgisayarlara bağlanmak için İnternet ağını kullanabilir.
Market ya da dükkana gittiğinizde ITyi görebilirsiniz. Kasiyer barkodu okuması için tarayıcı kullanır. Barkod ürünün hangisi olduğunu tanımlar, bilgisayar da kasaya ürünün adını ve fiyatını söyler. Alışveriş eden kişi, plastik bir kartla ödeme yaparsa kasiyer kartı alarak kasadaki bölmeden geçirir. Kasa kartın manyetik bandında veya mikroçipinde bulunan veriyi, örneğin alıcının banka hesap numarasını algılar. Daha sonra verileri ve ürünün fiyatını alıcının bankasındaki bilgisayara gönderir.
Bilim adamları ve mühendisler, örneğin çözülmeleri uzun sürecek hesaplamaları yapmak için bilgisayar kullanırlar. Örneğin binaların bilgisayarda modellerini çıkararak kasırga ve depremlere karşı koyup koyamayacaklarını ölçerler. Tasarımcılar CAD programını (bilgisayar destekli tasarım) tüm açılardan yeni bir araba modeli oluşturmak için kullanırlar. Yüksek hızlı süper bilgisayarlar kullanarak grafik sanatçıları sadece birkaç çizimle tam zamanlı animasyonlu bir film oluşturabilirler.
Bilgisayarların en yaygın kullanım alanlarından biri çamaşır makinesi, video kayıt cihazı gibi günlük işlerde kullanılan makineleri kontrol etmektir. Bilgisayarlar motoru döndürmek, pompayı açmak ya da kapatmak için sinyal gönderir ve makinenin o an ne yapıyor olduğuna dair elektronik sensörlerden sinyal alır. Fabrikalarda torna tezgâhı, matkap ya da kutu paketlemeden boyama ve kaynak yapmaya kadar her türlü işi yapan robotlar gibi daha büyük makineleri de bilgisayarlar kontrol eder. Parçaların doğru çalışıp çalışmadığını, tüm ürünün doğru ve işlevsel olarak bir araya getirilip getirilmediğini kontrol eder.
İT terimleri
ATM (otomatik para makinesi): Kredi kartı hazneden geçirildiğinde kartın üzerinde bulunan manyetik şeritteki verileri okuyabilen makine.
Online alışveriş: Telefon şebekesi ya da İnternete bağlı bir bilgisayarla ürün sipariş edebilir, ödeme yapabilirsiniz. Ürünler daha sonra teslim edilir. Akıllı kart: Kredi kartı büyüklüğünde ve içine gömülü mikroçip bulunan kart. Mikroçip normal karttaki manyetik şeritten çok daha fazla bilgi depolayabilir.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı