Kitap Özetleri

Erdal Öz Odalarda Kitap Özeti

Odalarda Erdal Öz’ün romanı (1960), Odalarda kitabı, romanı içeriği, konusu, ana düşüncesi, kahramanları, Odalarda kitap özeti. hakkında bilgi.

1959’da Kırşehir’de yazıldığı belirtilen roman, bir küçük memurun Anadolu kasabalarından birindeki hayatını anlatıyor, işiyle odası arasında monoton bir hayat süren, annesinin ölümüyle büsbütün yalnız kalan memur, bir gün kahvede garip bir adamla ahbap olur. Oturduğu odanın sahibesi, iki aydır kira veremediği için, kış ortası, memuru evden çıkarınca bu ahbap, ona, kendi kaldığı evin bir odasını tutuverir. Yeni evin sahibi de bir kadındır, fakat genç, dul ve çocuksuz bir kadın. Memurun bu evdeki odası, kadınınkine karşıdır; garip tabiatlı ahbabı da yukarda tavan arasındaki odada kalmaktadır. Memur, ev sahibesiyle evlenir. Sekiz günlük bir tatil ve sevişmeden sonra da kadın, onu, kendisine yaklaştırmaz bir daha. Ve adamın kılıbıklığı, esareti büyüdükçe büyür. Kadın öteki, garip fakat otoriter adamın emrindedir, onun metresidir; ama tek kelime söylemez bu konuda. Evleneli altı ay bile dolmamış, fakat doğum yapması yaklaşmıştır ki, memur, karısını bir gün odasında ölmüş bulur. Olayları aşk ortağı üç kişi arasında gelişen romanda bu kişiler; Dostoyevski’nin kahramanlarım, ya da Duhamel’in Salavin’ini akla getiren, karanlık şaşırtın çizgileriyle ayrı ayrı birer tip olarak dikkati çekiyor.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı