Kitap Özetleri

Erol Toy Acı Kitabı Özeti

Acı Kitabı Özeti. Erol Toy Acı kitabı içeriği. konusu. ana düşüncesi, kahramanları, Acı kitabında geçen olaylar hikayeler. Acı Kitabı özeti kısa

ACI PARA Erol Toy’un romanı (1970)
Tenekeci Hüsnü Efendi, işinin gitgide körelmeye başladığını görmektedir. Karısı, kızı ve oğlu onu razı ederler ve Çayiçi’ndeki toprakları bir iki yıl içinde yirmi dönümlük bir üzüm bağına dönüştürülür. Fakat kasabanın zenginlerinden Tabakçıoğlu İbrahim, halkın bağlarından bir kısmını tefecilikle ele geçirmiştir, gözü şimdi Hüsnü efendilerin bağındadır. Köylüye ayrılmış kredileri bankadan Tabakçıoğlu çektiği için, Hüsnü Efendi ona başvurmak zorunda kahır ve ağadan bin beş yüz lira alır. İmzalattığı boş senetlere sonradan on ikibin liralık borç yazan tefeci Tabakçıoğlu, bu borcu ödeyemeyen Hüsnü Efendi’-nin tenekeci dükkânına sahip çıktığı gibi, bağı da kendisinin işleteceğini, ancak borç ödenince geri vereceğini söyler, bağa da yerleşir. Çaresiz kalan Hüsnü Efendi, bağdan ot yolmasına bile izin vermeyen Tabakçıoğlu’nun densizlik ve saldırılan karşısında bir gün kendini tutamaz, adamı bıçaklayarak öldürür, gidip karakola teslim olur.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı