Nedir

Erozyon Nedir Kısaca Bilgi

Erozyon Nedir? Erozyon hakkında kısaca bilgi. Erozyon neden olur, zararları, oluşumu, özellikleri. 
Erozyon sözcüğü Latince “kemirmek” anlamına gelen “erosion” sözcüğünden türemiştir.
Toprak, zaman geçtikçe su, rüzgar ve güneşle aşınmaktadır. Kayalardan kopan küçük taş parçaları su ve rüzgarla taşınarak başka yerlerde, özellikle de denizlerde birikir. Bu sürece erozyon denir.
Erozyon su, buz ve rüzgarın toprağı değiştirmesidir. Bu yavaş bir süreçtir. Ancak fırtınalarda su ve rüzgâr çok daha. güçlüdür. Toprağı daha hızlı erozyona uğratır. Nehirler vadilerini zamanla derinleştirir ve genişletir; ancak sel sonucu bir nehir normalde yıllar boyunca aşındırabileceği toprağı bir saatte taşıyabilir.
Kayaların kar, don, güneş ya da yağmur nedeniyle parçalanmasına kötü havadan dolayı aşınma adı verilir. Kayalar, hava şartlarından etkilenir. Sürekli ısınma ya da soğuma bazı kayaların parçalanmasına neden olur. Parçalanan bu kayaların arasına giren su donduğunda genleşir ve kayanın ikiye ayrılmasına neden olur. Yağmur suyu hafif bir asittir ve kayalarda bulunan kimyasalların çözünmesine neden olur. Kötü hava koşullarından etkilenme, bitki kökleri ve yuva kuran hayvanlar tarafından da hızlandırılır.
Kötü hava koşulları nedeniyle parçalanan kaya parçalan su, buz ya da rüzgar nedeniyle taşınır. Kötü hava koşulları ve erozyon farklı şeyler olsalar da her ikisi de yeryüzünün görünümünü değiştirmek üzere birlikte çalışır.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı