Biyografi

Ertem Eğilmez Kimdir, Hayatı ve Filmleri

Ertem Eğilmez Kimdir, Ertem Eğilmez’in hayatı ve filmleri hakkında kısa bilgi

İstanbul’da doğan Ertem Eğilmez, Konya Lisesini ve İ.Ü. İktisat Fakültesi’ni bitirdi. 1954 yılında «Tef» adlı gülmece dergisini çıkardı. 1960’ta «Çağlayan yayınevini kurarak birçok yerli ve yabancı yazarın romanlarını yayımladı.

Yapımcı olarak sinemaya başlayan Eğilmez, Fatoş’un Fendi, Tayfur’u Yendi adlı filmle yönetmenliğe başladı (1964).

Yönettiği filmlerden Bir Millet Uyanıyor 1967 Antalya şenliğinde En iyi tarihi film ödülünü, Sev Kardeşim 1972 Antalya şenliğinde ikincilik ödülünü, Canım Kardeşim Adana şenliğinde ikincilik ödülünü kazandı.
1975’te Rıfat Ilgaz’ın «Hababam Sınıfı» adlı romanını sinemaya uyarlayan Ertem Eğilmez, bu filmin tutulması üstüne aynı konuyu art arda filmlerde işledi.
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı