Biyografi

Erzurumlu İbrahim Hakkı Kısaca Hayatı ve Eserleri

Erzurumlu İbrahim Hakkı Kısaca Hayatı ve Eserleri Hakkında Bilgi

Erzurumlu İbrahim Hakkı (1703- 1772)

Erzurum’un Hasan Kale ilçesinde doğdu. Derviş Osman Efendinin oğludur. İlköğrenimini babasından aldı. Dokuz yaşında babasıyla Siirt’in Aydınlar (Tillo) bucağına giderek Şeyh İsmail Fakirullah’a bağlandı. Hicaz ve Mısır’a gitti. İstanbul’a giderek saray kitaplığından yararlandı. 1764’te Aydınlara dönerek Fakirullah’ın tekkesinde ömrünü okuyup yazarak tamamladı.

Erzurumlu İbrahim Hakkı, dinî ilimlerden edebiyata, psikolojiden matematiğe hatta astronomiye kadar çok değişik alanlarda eserler vermiştir. Şiirleri Yunus Emre’yi hatırlatan insan sevgisiyle doludur. Şiirlerini coşkulu bir söyleyişle ve tasavvuf düşüncesinin etkisiyle söylemiştir.
Başlıca eserleri: Erzurumlu İbrahim Hakkı Divanı (İlâhînâme), Marifetnâme (Astronomi, coğrafya, matematik, tıp, öğretim yöntemleri, karakteroloji, davranış kuralları gibi pek çok konu İslami açıdan ele alınıp değerlendirilir ), İnsan-ı Kâmil, Kenzü’l-Futûh.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı