Kültür

Eski Mısırlıların Gelenekleri Hakkında Bilgi

Eski Mısırlıların bugünkü insanlara çok aykırı gelen gelenekleri vardı. Meselâ, firavunlar kendi kız kardeşleriyle, hatta kızlarıyla evlenirlerdi. Hükümdar ailesinin kanını başka kanla karıştırmamak düşüncesiyle başvurulan bu yol sülaleleri zayıflatmıştır, Zamanla bu gelenek halk arasına da yayıldı. Mısır şiirinde kız kardeş, erkek kardeş sözleri zamanımızdaki aşık, sevgili yerine kullanılmaya başlandı. Erkeklerin kız kardeşleriyle evlenmesi aile servetini dağıtmamak düşüncesine de dayanıyordu. Firavunların, kız kardeşlerinden başka, çok zengin bir haremi olurdu. III. Amenhotep’in sarayında 300 seçme genç kız bulunduğu bilinmektedir Bazı asilzadeler, zenginler de harem kurardı, yalnız ahalinin çoğu tek evlilikten ayrılmıyordu. Boşanmaya pek seyrek rastlanırdı. Boşanma sebebi zina ise koca. hiçbir şey vermeden karısını boşar. sebep başkaysa aile servetinden bir kısmım kadına verirdi.
Eski Mısırlıların hayatında kadının önemli bir yeri vardı. Birçok anıtlarda kadınların erkeklerle birlikte yiyip içtiğini, sokakta tek başına dilediği yere gittiğini, serbestçe ticaret yaptığını gösteren resimlere rastlanır.
Mısırlılar uzun boylu, düz burunlu, iri gözlü, yuvarlak çehreli insanlardı. Doğuşta beyaz olan derileri çok geçmeden. Mısır güneşinin etkisiyle, esmerleşirdi. Saçları siyah, düz. bazılarınınki kıvırcık olurdu. Mısırlılar süslerine çok düşkündü Yanaklar, dudaklar, tırnaklar boyanır, saçlara kokulu yağlar sürülürdü. Mısır heykellerinde bile kadınların boyalı gözlü olduğu görülmektedir.
Mısırlıların giyimi tarihleri boyunca çok değişmiştir Kız olsun oğlan olsun, çocuklar erginlik çağına kadar çırılçıplak gezerler, yalnız küpe, gerdanlık takarlardı Hizmetçiler, köylüler sadece kısa bir eteklik kuşanırdı. Eski krallık zamanında erkekler de. kadınlar da göbeklerine kadar çıplak gezerdi. Bunların bütün giyimi belden dize kadar uzanan beyaz bir eteklikten ibaretti. Utanma, alışkanlığın bir sonucu olduğundan, bu basit giyimi onlar hiç yadırgamazlardı. Birinci hanedan zamanında rahipler bile birer etekle dolaşırdı. Servet çoğalıp, kumaşlar bollaşınca Orta İmparatorluk devrinde, birincinin üstüne ikinci bir etek eklendi. İmparatorluk zamanında da göğsün örtülmesine başlandı,

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı