Bilgi Dünyası

Eskimolar Kimdir? Eskimolar Nasıl Yaşar?

Eskimolar kimdir, nerede yaşarlar, özellikleri nelerdir. Eskimolar nasıl yaşar, evleri nasıldır, Eskimoların yaşadıkları bölgelerin özellikleri nelerdir.
Eskimolar Grönland, Kanada ve Alaska’nın kutup bölgelerinde yaşar. Çoğu insan onlara Eskimo dese de kendilerine gerçek isimleri olan İnuit olarak hitap edilmesini tercih ederler. Bu sözcük, “insanlar” anlamına gelir. Kutup bölgeleri yılın büyük bir bölümünde karla ve buzla kaplıdır, denizlerse donmuş olur. Ancak yine de Eskimoların avlayabilecekleri fok, mors ve kutup ayısı gibi birçok vahşi canlı, bu iklimde yaşamını sürdürür. Ayrıca bölge halkı göl ve denizlerde balıkçılık da yapar.
Eskimo av gezileri genellikle uzun günler boyunca uzak mesafelere kadar sürer. Geri getirdikleri et, ailelerini besler. Günümüzde elde edemedikleri ya da avlayamadıkları şeyleri ticari dükkanlardan alabilme olasılıkları vardır. Uzak yerlerdeki fabrikalarda üretilen silahlar, metal eşyalar ve kıyafetler bu gruba dahildir. Ancak kutup bölgelerinde Eskimo kadınlarının hayvan derisinden yaptıkları giysiler bölge iklimi için daha uygundur.
Eskimoların çoğu, deniz kıyısındaki köy ve küçük kasabalarda yaşar. Eskiden yıl içinde sürekli göç ederek çadır ya da iglolarda yaşarlardı (kar bloklarından inşa edilen ev). Yürürler, köpekler tarafından çekilen kızaklara biner ve kar ayaklığı olan botlar giyerler. Günümüzdeyse motorlu taşıtlar kullanırlar.
Eskimoların bir kısmı hâlâ geçimini toprak ve hayvanlarından sağlasa da şehirlerin gelişmesi, modern işlerde çalışan insanların sayısını artırdı.
Eskimoların geleneksel yaşantıları teknolojinin gelişmesiyle birlikte değişime uğramaktadır.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı