Biyografi

Eşref'in Edebi Kişiliği Kısa (Kısaca Özet)

Eşref’in Edebi Kişiliği Kısa (Kısaca Özet) Eşref’in Edebi kişiliği, üslup özellikleri ve eserlerinin konusu hakkında kısa bilgi.
Şair Eşref, eski tarza, divan edebiyatına yönelik olmakla birlikte şekil ve kalıplar dışında— bu edebiyatın kendine özgü ürünlerini vermedi. Manzumelerinin hemen tümünü mizah ve hiciv tadında kaleme aldı. Aruzu kullanışı pek sağlam ve başarılı değildir. Eski ile yeni arasında bocalayan dili ve ifadesi de pek güçlü sayılamaz. Ancak son derece keskin bir hiciv zekasına sahip olduğu için, bu noksanları fazla dikkati çekmemiştir. Çeşitli şekillerde uzun manzumeleri de bulunmakla birlikte hicviyelerinin büyük çoğunluğunu dörtlük şeklinde yazdı. Kişileri ve başta
İkinci Abdülhamit olmak üzere devlet adamlarını sık sık ve ağır ifadelerle yerdi. Bu yergilerini haksızlıklara, yolsuzluklara, cahillik ve bağnazlıklara da yöneltti. Başlıca eserleri şunlardır. Deccal, İstimdad, Hasbihal yahut Eşref ve Kemal, Şah ve Padişah, İran’da Yangın var: (çoğu Mısır’da basılmış küçük kitaplar); Bütün Eşref: (yeni harflerle basılmış, şiirlerinden seçmeler). Eşref adına, İkini Meşrutiyet’ten hemen sonra, kısa ömürlü bir de dergi çıkarmıştır.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı