Halk Bilimi

Etnografya Kılavuzu

Etnografya kılavuzu bir önsözün dışında başlıca iki bölümden oluşmaktadır. 1. Bölümde sırasıyla şu konulara yer verilmiştir. Etnografyanın kısa tarihçesi, Türk etnografyası, Etnografi ve Etnografya nedir? Etnografyanın faydası ve gayesi, Türk Etnografya Müzesinin kurulması tedbirleri, Etnografik eşya toplayan etrografın göz önünde bulunduracağı esaslı noktalar. Eşyanın fotoğrafı, ,krokisi, planı. İlk Türk Etnografya Müzesi,  Kültür Hazinesi höyükler.
2. Bölümde ise; Ziraat, avcılık, çobanlık, şehir ve köy evleri möblesii, mutfaktakımları, dokuma aletleri, milli kıyafet, kadın elişleri, musiki aletleri, etnografik eserlerin temizlenmesi yer almaktadır. Bu konular çeşitli fotoğraf ve çizimlerle süslenmekte, kimi maddelerde ayrıntılara kadar inilmektedir. Kılavuz’un sonuna, yazarın da yararlandığını belirttiği Memleketimizde Folklora Dair Çıkmış Yazı ve Kitaplar başlığı altında bir kaynakça eklenmiştir. 118 sayfalık Etnografya Kılavuzu adından ve içeriğinden de anlaşılacağı gibi bütünüyle maddi kültür alanını kapsamaktadır.
Kaynak: Türk Halkbilimi, Sedat Veyis Örnek

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı