Evcil Hayvan Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz !

Evcil Hayvan Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir? Evde beslenecek evcil hayvanlar nelerdir?
Evcil hayvanlar dostluk ve huzur için beslediğimiz hayvanlardır. Onlarla ailemizin bir parçalarıymış gibi hayatlarımızı ve genellikle de evlerimizi paylaşırız.

Bir evcil hayvanı besleme kararı almadan önce, ona hayatının sonuna kadar bakma kararını almak çok önemlidir. Birçok insan, evcil hayvanları onlar daha bebekken (kedi ya da köpek yavrusu) alır ve sonra bakmak istemediğine karar verir. Hayvan kurtarma dernekleri sokaklardan her yıl binlerce evcil hayvan toplamaktadır.

Bir evcil hayvan alma kararı vermeden önce, kendinize şu soruları sormanız gerekir: Bir evcil hayvanla ilgilenmek için vaktim var mı? Bütün evcil hayvanlar hayatları boyunca belli bir ilgiye ihtiyaç duyarlar. Hasta olduğunuz, tatile gitmek istediğiniz ya da canınız o anda başka şeyler yapmak istediği için onlara karşı ilgisiz davranamazsınız. Bir hayvan için yeterli yerim var mı? Küçük evcil hayvanları beslemek daha ucuza mal olur; ama yine de her gün yemek ve diğer ihtiyaçlarını almanız gerekir. Evcil hayvanınız hastalanırsa, onu veterinere götürebilecek yeterli paranız var mı?

Evcil hayvanlara özel ilgi göstermek gerekir. Köpekleri günde en az iki kere gezdirmek gerekirken, kedilerin de dışarı kolaylıkla çıkabilmelerini sağlamak gerekir. Kafeste yaşayan evcil hayvanlara bakmak daha kolaydır. Bunlardan bazıları hamsterlar, Hint domuzları ve gerbillerdir. En kolay beslenen evcil hayvanlar balıklardır; ama onlarında düzenli beslenmesi ve akvaryumlarının temiz tutulması gerekmektedir.

İnsanların evcil hayvanları ilk ne zaman beslemeye başladıklarını tam olarak bilmiyoruz; ama İsrail’de bulunan bir mezarda bundan 12.000 yıl kadar önce beraber gömülmüş bir köpekle insan bulunmuştur. Burada ölünün eli köpeğin omzuna yaslanmış olarak durmaktadır. Eski Mısır firavunları kedi ve köpek beslemişlerdir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu