Nedir

Evlilik Nedir Kısaca

Evlilik Nedir: Bir erkek ve kadının karı koca olarak yaşamak, mallarını paylaşmak ve muhtemelen çocuk sahibi olmak için yaptıkları yasal anlaşmadır.
Evlenebilmek için nikah memurunun ve iki şahidin huzurunda karşındaki kişiyle birlikte yaşayacağına söz verirsin. Nikah memuru, bu sözün ardından evli olduğunuzu gösteren evlenme cüzdanını verir.
Birçok dinde ibadet yapılan yerlerde düzenlenen evlilik törenleri vardır. Bunlar genellikle yasal evliliğin gerekli bölümünü de kapsarlar. Ancak bazı durumlarda çiftler hem dini hem de resmi evlilik yapabilirler.
Musevi evliliği, Tanrı’nın kutsadığı iki kişinin birleşmesidir. Müslümanlarda evlilik, genellikle evlerde iki ailenin yakınlarının bir araya gelmesiyle ve tanıklar huzurunda yapılır. Müslüman erkekler bazı Müslüman ülkelerde dört kadınla birden evlenme hakkına sahiptir; ancak çok azı bunu uygular.
Hindu, Sih ve Müslüman ülkelerdeki bazı toplumlarda anlaşmalı görücü usulü evlilikler yapılır. Bu evliliklerde aileler önceden çiftler adına anlaşmış olurlar. Bazı görücü usulü evliliklerde genç çift, nikah gününden önce birbirini görmemiş de olabilir.
Evlilik Adetleri Nelerdir?
Evlilik, bir erkek (damat) ve bir kadının (gelin) evlenmesidir. Çiftler bazen geleneksel kostümler giyebilir, örneğin Hindu ve Sih gelinler genellikle kırmızı giyer.
Değişik dinlere bağlı kişilerin değişik evlilik gelenekleri vardır. Doğu Ortodoks Hıristiyanları düğün gününde gelinle damada taç takarak kral ve kraliçe gibi davranırlar.
Protestan ya da Katolik düğünlerindeyse çiftler, rahip ya da papazın önünde yüzük takarak evlilik yemini ederler. Sih damatlar, ileriki hayatlarında yer tutacak olan kutsal kitabın çevresinde geline eşlik eder. Musevi damatlar, aşkın zor elde edildiğini, ama kolay parçalandığını simgeleyen cam bardağı ayaklarıyla parçalar.
Boşanma
Boşanma, evlilik akdinin kanunlar önünde sona ermesidir. Bazı dinlerde boşanma yasaktır, evlilik sonsuza kadar süren bir olaydır. Hristiyanlar için ideal evlilik devam eden evliliktir, ancak bazı kiliselerde boşanma işlemi ve ikinci kez evlenme işlemleri yapılır. Boşanma Museviler, Müslümanlar ve Sihler tarafından yasaklanmamıştır; ancak büyük üzüntüyle karşılanır.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı