Nedir

Evlilik Sonrası Yemek Adetleri

Türk Halk İnanışlarında; Evlilik Sonrası Dönemde Yeme İçmeyle İlgili Uygulamalar, İnanışlar

Düğün sonrası, gerdekten sonraki sabah yapılan uygulamalara genel olarak duvak günü veya gelinlik ve güveyilik törenleri ismi verilmektedir. İstanbul ve Anadolu’nun birçok yerinde, bu günde konuklara paça yemeği ikram edildiğinden paça olarak da isimlendirilir. Anadolu’nun birçok yerinde damat ve gelin gerdekten sonraki sabah komşu ve yakın akrabalarının evlerim ziyaret eder. Buna el öpme denilmektedir. Doğu Anadolu’nun bazı yerlerinde bu dolaşma ekmekle yapılır ve bu ekmeğe gelin ekmeği ismi verilir.
Düğünden sonra gelin, oğlan evinde belli bir süre damadın erkek olan aile fertleriyle aynı sofrada yemek yemez. Bu uygulama günümüzde uygulanmamakla birlikte eskiden bu kural kayın atanın müsaadesiyle kalkardı. Damadın, gelinin akrabalarıyla konuşabilmesi veya damadı konuşturmak için Mudurnu köylerinde yemekli bir tören düzenlenir. Bu törende kaynana, damat ve gelini bir yorganın üzerine oturtur ve kaymak yedirir. Böylece damat konuşur 🙂
Kaynak: Türk Halk İnanışlarında Yiyecek ve İçecekler- Sami KILIÇ

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı