Biyografi

Evliya Çelebi'nin Edebi Kişiliği Kısa Özet

Evliya Çelebi Edebi Kişiliği Kısa (Kısaca Özet) Evliya Çelebi’nin Edebi kişiliği, üslup özellikleri ve eserlerinin konusu hakkında kısa özet bilgi.
Evliya Çelebi, başta Anadolu olmak üzere, on yedinci yüzyıl dünyasını bize tanıtan en büyük eserin kaynağın sahibidir. Bütün kent ve kasabaları, bunların nüfuslarını, hanlarını hamamlarını, zamanında geçen ve tanığı olduğu pek çok önemli olayları eserinde bize aktaran Evliya Çelebi’nin tarih, coğrafya, biyografya, dil, folklor, toplum bilim, halkın gelenek ve görenekleri konularında eserine kaydettiği bilgiler abartmak yönleri çıkarılmak şartıyla günümüz bilginleri için son derece zengin bir kaynak oluşturmaktadır. On cilt tutan eserinin birinci cildi bütünüyle İstanbul’u ve onun insanlarını, yaşamlarını ve her türlü yapılarını tasvir eder. Diğer dokuz cilt Anadolu, bütün Suriye, Mısır, Arabistan, Sudan ve daha güney Afrika, Kırım, Rusya ve ta Viyana’ya kadar burası da dahil bütün doğru Avrupayı anlatıp tanıtmaktadır.
Evliya Çelebi Seyahatnamesini diye anılan on ciltlik eserinin sekiz cildi eski harflerle, son iki cildi yeni harflerle basılmıştır. Ayrıca birçok yazar «Evliya Çelebi’den Seçmeler» adı ile onun kitabından derlemeler yapıp yayınlamışlardır.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı