Nedir

Evren Nedir Kısaca Bilgi

Evren Nedir Kısaca Bilgi. Evren nasıl oluşmuştur, özellikleri nelerdir, Büyük Patlama ile evrenin oluşumu hakkında kısa özet bilgi.
‘Evren’ sözcüğünü yeryüzünden uzayın en uzak bölümlerine kadar var olan her şey anlamında kullanırız. Evren sayısız yıldız galaksisi içerir. En uzakta olanlar o kadar uzun mesafededir ki ışıklarının bize ulaşması milyarlarca yıl alır.
İnsanlar, yeryüzünün, evrenin merkezi olduğunu düşünürlerdi. Yeryüzü bizim için önemli olsa da Dünya’nın galaksimizdeki milyonlarca sıradan yıldızdan sadece biri olan Güneş’in etrafında dönen küçük bir gezegen olduğunu artık biliyoruz. Yıldızlardan ışığın bize ulaşması çok uzun sürdüğünden uzun zaman önceki hallerini görüyoruz. Uzayın derinliğine baktığımızda zamanda da oldukça geriye bakıyoruz.
Büyük Patlama
Bilim adamları evrenin 15 milyar yıl önce ‘Büyük Patlama’ denilen bir olayla başladığına inanıyorlar. Bu, evrendeki bütün maddenin ve enerjinin yaratıldığı bir patlamaydı. Zamanın ve uzayın başlangıcıydı.
Önceleri evren inanılmaz derecede yoğun ve sıcaktı; ama genişledikçe soğumaya başladı. Kuarklar ve elektronlar denilen hızlı hareket eden parçacıkları içeriyordu. Bunlar birleşerek bazıları kümeler halinde bir araya gelen protonlar ve nötronlar adı verilen yeni parçacıkları oluşturdular. Bu aşamada evrendeki madde neredeyse tamamen hidrojen ve helyum atomlarının çekirdeklerinden (merkezi kısımlarından) oluşuyordu.
Üç yüz bin yıl sonra evren daha da soğuduğunda elektronlar yavaşlamıştı ve çekirdekler bunları ele geçirerek bildiğimiz maddenin yapı taşları olan atomları oluşturdu. Madde, ışık ve diğer radyasyon türleri, uzay genişlemeye devam ettikçe daha zayıf bir şekilde yayıldılar. Kocaman gaz bulutları yaklaşık bir milyar yıl sonra kendi üstlerine çökmeye başladı. Bu bulutlardan her biri bir galaksi haline geldi.
Evren hâlâ genişlemektedir ve galaksiler birbirlerinden gittikçe daha fazla uzaklaşmaktadır. Evrende yeteri kadar madde olduğunda çekim sonunda genişlemeyi durduracak ve her şey ‘Büyük Çöküş’te çarpışana kadar galaksilerin bir arada düşmesine yol açacaktır. Eğer evren sonsuza kadar genişlerse milyarlarca yıl sonra yıldızların enerjileri tükenecek ve artık parlamayacaklar.
1929’da Amerikalı, gök bilimci Edvvin Hubble, galaksilerin birbirlerinden uzaklaştığını ve evrenin genişlediğini gösterdi. ‘Hubble Yasası’ diye bilinen bu keşif, ‘Büyük Patlama’ teorisinin temelini oluşturur. İngiliz fizikçi Stephen Havvking, evrenle ilgili görüşlerini 1988’de çok satan kitabı “Zamanın Kısa Tarihinde” yayımladı. Havvking, evrenimizin ve benzer sonsuz sayıda evrenlerin büyük bir ‘süper-evren’in parçası olduğunu iddia etmektedir.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı