Kültür

Eyüp Niyet Kuyusu Hakkında Bilgi

Eyüp Niyet Kuyusu İstanbul kadınlarının ziyaret ettikleri kuyu Eyüp’te, Gümüşsuyu’ndadır. Yakınlarından uzun zaman haber alamayanlar veya değerli eşyalarını kaybedenler buraya gelir, abdest aldıktan sonra kuyunun yanında iki rekat nafile namazı kılarlar. Kuyuya eğilip haber alınamayanın adı çağrılır ve “Nerede isen görün!” denilir.
İnanışa göre suda bir dalgalanma olur, sağsa hayali belirir, ölmüş ise bir tabut görünürmüş.
Kayıp eşyalar için de kuyudan gelen hafif bir ses eşyanın nerede olduğunu söyletmiş. Evliya Çelebi kendi zamanında gebe kadınların kız mı oğlan mı doğuracaklarını da niyet kuyusudan öğrendiklerini, kendisinin Osman adlı dayısının sağ olduğunu ve o sırada Aydıncıkta un almakta olduğunu kuyudan öğrendiğini Seyahatname’de anlatır. Evliya Çelebi’ye göre bekârlar da kiminle evleneceklerini sorduklarında müstakbel eşlerinin hayalleri belirirmiş.
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı