Edebiyat

Fabl Nedir Kısaca Bilgi

Fabl Nedir?

Fabl; Kişileri çoğunlukla hayvanlar, kimi zaman da bitkiler ve cansızlar olan ve bir ahlak dersi vermek amacıyla söylenmiş kısa öykü.

Fabl Hakkında Kısaca Bilgi

Fabl Masal kapsamında da değerlendirilir. Çoğunun sonunda öyküden çıkarılması gereken ders, kısaca belirtilir. Fabllerin düz yazı ve manzum biçiminde yazılmış örnekleri vardır.
Fabller kısa yazılardır. Ders ve öğüt verme amacına yöneliktir. Çıkarılacak ders tabiin başında ya da sonunda bulunur.
Aşağıdaki fabl, ünlü fabl ustası Aisopos (Ezop)’tan Nurullah Ataç’ın yaptığı bir çeviridir:

Fabl Örneği

Aslan ile Eşeğin Avlanması
Aslan ile eşek birlik olmuşlar, ava çıkmışlar. Bir mağaranın önüne gelmişler. İçeride yaban keçileri varmış. Aslan dışarıda pusu kurmuş, eşek de içeri girip başlamış keçilerin arasında sıçrayıp anırmaya. Keçiler korkup dışarı fırlamışlar aslan da birçoğunu yakalamış. En sonunda eşek de çıkmış: “Nasıl, yiğitçe savaşmadım mı? Hepsini de korkutup kaçırmadım mı?” diye kurum kurum kurulmuş. Aslan: “Doğrusu ya, senin bir eşek olduğunu bilmesem ben bile korkacaktım.” demiş.
Bizi tanıyıp ne olduğumuzu bilenlerin yanında övünmeye, böbürlenmeye gelmez, kendimizle haklı olarak alay ettiririz.
Dünyaca tanınmış fabl yazarları; Aisopos (Ezop), Beydaba, La Fontaine (Lâ Fon-ten)’dir.

Kaynak; Bilkent Temel Eğitim Ansiklopedisi

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı