Biyografi

Fahir Aksoy Kimdir, Hayatı Hakkında Bilgi

Fahir Aksoy Kimdir, Fahir Aksoy hayatı ve eserleri hakkında bilgi

Fahir AKSOY (1918 – ). Ressam, yazar. İstanbul doğumludur. Sanat yaşamına kısa öykü yazarlığı ile başlayan Aksoy, II. Dünya Savaşı yıllarında ülkemizde gelişen yeni edebiyat kuşağına katılmıştır.

Resim çalışmalarına, yazdığı sanat yazıları ile girmiş daha sonra resme ilgi duymuştur. Kendine özgü üslubu ile yaptığı tablolarıyla sanat çevrelerinin dikkatini çekmiştir. Çekoslovakya’nın Bratislava ve İsviçre’nin Cenevre kentlerinde çalışan uluslararası naif resimler sergilerine katılmış, Almanya’nın Stuttgart kenti ile yurtiçinde birçok kentte kişisel sergiler açmıştır.

Aksoy eserlerinde çocukluk dünyasından gelen çizgilere yer verir, eşyayı ve insanları naif anlayışla canlandırır. Ziraat Bankası koleksiyonundan derlenen XX. Yüzyıl Türk Ressamları Sergisi’ne de bir eseri seçilmiştir. Devlet resim ve heykel sergilerine katılan sanatçı, İzmir’de oturmaktadır.
 
 
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı