Biyografi

Faik Sabri Duran Kimdir, Kısaca Hayatı, Eserleri

Faik Sabri Duran kimdir. Faik Sabri Duran kısaca hayatı biyografisi. Faik Sabri Duran eserleri kitapları nelerdir, isimleri nelerdir, hakkında kısa bilgi

İstanbul’da doğan Faik Sabri Duran, İkinci Meşrutiyet’in ilanından sonra Fransa’ya gönderildi (1909-1912) Sorbonne’da L. Gallois. E. de Martonne. A. Demangeon ile çalıştı.

Küçük öyküler kaleme alan ve çeviriler yapan Faik Sabri Duran, coğrafya ders kitapları yazdı. Darülfünun’ da coğrafya dersi verdi. Devlet Matbaası ve Ankara Gazi Enstitüsü müdürlüğünde, Paris Uluslararası Süsleme Sanatları Sergisi Türkiye komiserliğinde bulundu. Birinci Coğrafya Kongresi’ne katıldı (1941).
Türk Coğrafya Kurumunun kurucu üyeleri arasında yer aldı.
Harita çalışmaları dalında ün yapan, çeşitli ölçeklerde haritalar yapan Faik Sabri Duran’ın başlıca yapıtları şunlardır: Osmanlı Coğrafya-i İktisadisi (1913,); Avrupa (1913); Asya, Asya-i Şarkî Adaları, Afrika (1915); Amerika ve Avustralya (1916); Coğrafyaya İlk Adım (1934); Hayvanlar Âlemi (1938); İnsanlar Âlemi (1939); Kâşifler Âlemi (1944).
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı