Biyografi

Falih Rıfkı Atay Hakkında Kısaca Bilgi

 

Falih Rıfkı Atay Hakkında Kısaca Bilgi, Falih Rıfkı Atay Hayatı (Biyografisi) Hakkında Maddeler Halinde Kısa Özet Bilgi
FALİH RIFKI ATAY (1894-1971)

  • Yazı hayatına Milli Edebiyat döneminde başlamış, yazılarıyla Kurtuluş Savaşı’na destek olmuş sanatçı, Cumhuriyet yıllarında da eserler vermiştir.
  • Meşrutiyet döneminde Ziya Gökalpçi, Kurtuluş Savaşı yıllarında Anadolucu, savaştan sonra da Atatürkçü olan Falih Rıfkı, başlangıçtan beri Batılılaşmayı savunmuş; sonraki yıllarda da Atatürk devrimlerinin yaygınlaşmasına çalışmıştır.
  • Makale ve fıkra yazarı olmasına rağmen gezi yazılarıyla ün kazanmış, gezi türünün en büyük yazarlarından biri olmuştur.
  • Türkçenin bütün inceliklerini, kıvraklığını taşıyan, sağlam, duru, canlı bir anlatımı vardır.
  • Halkın anlayacağı sözcükleri, titizlikle, kısa cümle yapısı içinde ustaca kullanmıştır.
  • Fıkra, makale, gezi türlerindeki gazete yazılarıyla ve özellikle Atatürk’ü yakından tanıtan anılarıyla ün kazanmıştır.
  • Eserlerinde Suriye ve Filistin’deki savaş anılarından, Brezilya, İngiltere ve Hindistan’daki izlenimlerinden söz eden yazar, Atatürk ile ilgili anılarını değişik kitaplarda anlatmıştır.

FALİH RIFKI ATAY’IN ESERLERİ KİTAPLARI
Fıkra: Niçin Kurtulmamak, Çile, İnanç, Kurtuluş, Pazar Konuşmaları, Bayrak, Eski Saat
Anı: Ateş ve Güneş, Zeytindağı, Atatürk’ün Bana Anlattıkları, Çankaya, Batış Yılları, Atatürk’ün Hatıraları, Mustafa Kemal’in Mütareke Defteri
Gezi: Deniz Aşırı, Yeni Rusya, Faşist Roma, Kemalist Tiran, Kaybolmuş Makedonya, Tuna Kıyıları, Taymis Kıyıları, Bizim Akdeniz, Moskova-Roma, Yolcu Defteri, Hind

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı