Kitap Özetleri

Faruk Nafiz Çamlıbel Akın Oyunu Özeti

Faruk Nafiz Çamlıbel Akın Oyunu Özeti. Akın Oyunu içeriği, konusu, hakkında kısaca bilgi. Akın Özeti

Faruk Nafiz Çamlıbel’in oyunu (1932)
Akın, konusunu İslamlık Öncesi tarihimizden, Anayurt’taki içdenizin kuruması olayından alan ve hece ölçüsüyle şiir-piyes biçiminde yazılmış bir destandır.
Yıllarca sürmüş kuraklığın sona ermesi için, ihtiyar hakan İstemi Han, yasa gereğince, kurban edilecektir. Gün, Batı ve Doğu Beyleri bu hükmü yerine getirmek üzere İstemi Han’a gelirler. Bu üç beyin oğulları da, devlet yönetimini-öğrensinler diye, Hakan’ın yanındadırlar. Üç başbuğ hileye başvurur ve kurak devam edeceği için, kurban edilme sırasının İstemi Han’dan sonra kendilerine de geleceğini düşünerek, Han yerine kızı Suna’nın öldürülmesi için başbakıcıyı kandırırlar. Gün Başbuğu’nun oğlu Demir, Suna’yı sevmektedir, hileyi meydana çıkarır. Mertliğe sığmayan bu tutumları yüzünden, halk üç başbuğu öldürür. Bunların oğulları, Bumin, Bayan ve Demir başbuğ olur ve İstemi Han’ın “Akın” ülküsünü gerçekleştirirler.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı