Biyografi

Fazıl Feridun Tülbentçi Kimdir, Hayatı ve Eserleri

Fazıl Feridun Tülbentçi kimdir, Fazıl Feridun Tülbentçi hayatı, biyografisi ve eserleri hakkında kısa özet bilgi.

İstanbul’da doğdu. Vefa Lisesinden sonra Yüksek Ticaret Okulunu bitirdi. Gazetecilik ve İstanbul Radyosunda müşavirlik, program müdürlüğü yaptı.
Edebiyat yaşamına şiirle başladı. Tarihsel olayları anlattığı radyo konuşmaları ile ünlendi. Daha sonra tarihsel romanlar yazdı. Romanlarında Türk tarihinin zaferlerini sürükleyici, yalın bir anlatımla işledi. Başlıca eserleri:

Şiir: Sabahtan Bir Saat Evvel.

Roman: Sultan Yıldırım Beyazid, Yavuz Sultan Selim Ağlıyor, Barbaros Hayreddin Geliyor, Os-manoğulları, Sultanların Aşkı, İstanbul Kapılarında, Şah İsmail, Turgut Reis, Cem Sultan, Hürrem Sultan, Kanunî Sultan Süleyman, Şanlı Kadırgalar.

İnceleme: Cumhuriyetten Sonra Çıkan Dergi ve Mecmualar.

Radyo konuşmaları: Geçmişte Bugün (dört cilt), Kahramanlık Menkıbeleri, Büyük Türk Zaferleri, Kahramanlar Geçiyor.
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı