Biyografi

Fethi Kopuz Kimdir, Hayatı, Besteleri

Fethi Kopuz kimdir, kısaca hayatı, eserleri, müzik yaşamı ve besteleri hakkında bilgi.

KOPUZ Fethi (1916- ). Türk kemancı, keman öğretmeni ve müzik yazarı. Türk sanat müziği bestecisi ve udi Fahri Kopuz’un oğludur.
Yedi yaşında babasından geleneksel müzik dersleri alarak müziğe başlamış, daha sonra Tahir Sevenay’ın öğrencisi olarak batı metoduna dönmüştür. Lise öğrenimi sırasında Eminönü Halkevi ikinci keman grup şefliği yapmıştır. İstanbul üniversitende okurken İstanbul Belediye Konservatuvarı’na girmiş ve Asal’ın keman öğrencisi olmuştur,
İngiliz Edebiyatı Bölümü’nü bitirdikten sonra Ankara Radyosunda verdiği bir konserle Ferit Alnar’ın ilgisini çekmiş ve İngilizce öğretmenliğini bırakarak (1943), Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası üyesi olmuştur. 1948’e kadar Gilbert Back’ dan keman dersi almış, 1949’da Londra’ya giderek Max Rostal’ın yanında çalışmalarını sürdürmüştür. İngiltere’ de bulunduğu iki yıl süresince BBC Radyosu’nda konserler veren Kopuz, yurda dönünce Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ikinci keman gurup başkanlığına getirilmiştir. Bu dönemde orkestra ve piyano eşliğinde 100’den fazla yurt içi konseri vermiş, birçok oda müziği topluluğunda çalmıştır.
1962’de Amerika’da Illinois üniversitesinde keman öğretmenliğine getirilerek Paul Rollan’ın asistanı olmuş, bir yıl sonra Wisconsin’e konser vermek üzere konuk sanatçı olarak çağrılmıştır. 1964’te yurda dönen Kopuz, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası baş kemancılık görevine getirilmiş ve Ankara Devlet Konservatuvarında oda müziği, Gazi Eğitim Enstitüsü’nde keman öğretmenliği yapmıştır. 1967’de Orkestra’dan emekli olarak ayrılmış ve İllinois üniversitesi’nin öğretim üyesi olmuştur, üstün keman tekniği ile en zor eserleri çalmakla ün yapan Fethi Kopuz, müzik konusunda yazdığı makalelerle Mithat Fenmen’in Müzik Görüşleri, Ankara Filarmoni ve Orkestra dergilerinde yayınlanmıştır.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı