Biyografi

Fethi Naci Kalpakçıoğlu Kısaca Hayatı ve Eserleri

Fethi Naci Kalpakçıoğlu Kısaca Hayatı ve Eserleri Hakkında Bilgi

Fethi Naci Kalpakçıoğlu  (1927 – ) Giresun’da doğdu. Erzurum Lisesinden sonra İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesini bitirdi. Özel fabrikalarda muhasebecilik, personel şefliği yaptı.

Fethi Naci, toplumcu sanatın kuramlarını kurmaya çalışan bir eleştirmen olarak tanındı.

Başlıca eserleri:

Deneme-eleştiri: İnsan Tükenmez, Gerçek Saygısı, On Türk Romanı, Edebiyat Yazıları, Türkiye’ de Roman ve Toplumsal Değişme, Eleştiri Günlüğü, Bir Hikâyeci: Sait Faik-Bir Romancı: Yaşar Kemal, Gücünü Yitiren Edebiyat, Roman ve Yaşam, Eleştiride Kırk Yıl, Kırk Yılda Kırk Roman, Şiir Yazıları, 50 Türk Romanı, 60 Türk Romanı.
İnceleme-makale: Az Gelişmiş Ülkeler ve Sosyalizm, Emperyalizm Nedir?, Az Gelişmiş Ülkelerde Askerî Darbeler ve Demokrasi, Atatürk’ün Temel Görüşleri, Kompradorsuz Türkiye

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı