Edebiyat

Fıkra Nedir Kısaca Bilgi

Fıkra Nedir, Fıkra Hakkında Kısaca Bilgi

Fıkra; bir yazarın, herhangi bir konu üzerinde kişisel anlayış, görüş ve düşüncelerini güzel bir biçemle, hiçbir tanımlama gereği duymadan anlattığı, sanatsal değeri olan kısa düz yazı türüdür.
Başka bir anlatımla fıkra, gazete ve dergilerin belirli sütunlarında güncel konuları ele alan, başlıklı, imzalı yazılardır. Bu fıkra türüne gazete fıkraları da denir.
Fıkralar, çoğunlukla gazetelerde “köşe yazısı” biçiminde yayımlanır. Öte yandan, tanınmış kişilerle, hayvanlar vb. ile ilgili ince anlamlı, şakalı kısa öykücüklere de fıkra denir.
Nasrettin Hoca fıkraları, Bektaşi fıkraları, Laz fıkraları bu türdendir. Gazetelerde köşe yazısı olarak yayımlanan fıkralar ile güldürü öğesi ağır basan bu kısa öykücükleri karıştırmamak gerekir.
Kaynak; Bilkent Temel Eğitim Ansiklopedisi

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı