Kültür

Fovizm Akımı Sanatçıları ve Eserleri

Fovizm Akımı Sanatçıları ve Eserleri. Fovizm sanatçılarının isimleri, Fovizm sanat eserleri ve örnekleri hakkında kısa özet bilgi.
Fovizm, vahşi hayvan, yırtıcı kuş anlamına gelen fauve (fov) sözcüğünden türemiştir.
19. yüzyılın ikinci yarısında sanata bakış açısı tamamen değişmiş, geleneksel çizgilere karşı bir güvensizlik ortamı oluşmaya başlamıştır. 1905’te bir grup Fransız ressamın Paris’te açtıkları sergi, çarpıcı ve hırçın çalışmalarıyla izleyenleri etkilemiş ve söz konusu sanatçılara fovlar denilmesine yol açmıştır.
Fovizmde resim iki ana özellik üzerine yoğunlaşır: Renk şiddeti ve bunların yan yana konulması.

Önemli Fovizm Sanatçıları ve Eserleri

Fovizmin en önemli temsilcisi Henri Matise (Henri Matis)’tir.
Henri Matisse (1869-1954): Sanatçının resimlerinde yoğunlaştırılmış çeşitli renk desenleri görülür. Hiçbir renk diğerine zarar vermez. Resimde derinlik ortadan kalkmıştır. Matisse hafif, aydınlık renkleri, neşeli ve yalın üslubuyla tanınır. Akşam Sofrası, Kırmızı Balıklar, Yemek Sonrası, Çiçekler ve Seramik, Dans ve Mozaik önemli yapıtlarındandır.
Fovizmin diğer önemli sanatçıları arasında Georges Braque (Corc Brak) (1852-1859) André Derain (Andre Döran) (1880-1954) sayılabilir.
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı