Biyografi

Francis Drake Kimdir, Hayatı

Francis Drake Kimdir? Francis Drake Hayatı
Francis Drake, I. Elizabeth döneminde yaşamış bir gemi kaptanıdır. Dünya etrafında gemi yolculuğu yapmış ilk İngiliz denizcidir ve İspanyol donanmasına karşı kazanılan zaferde önemli bir rol oynamıştır.
Francis Drake, denizciliği 13 yaşında öğrenmiştir. On yıl sonra Afrika’dan Amerika’ya köle getirmek üzere düzenlenen iki deniz yolculuğuna çıkmıştır.
I. Elizabeth zamanında İspanyollar ve İngilizler düşmandılar. Elizabeth, Drake’nin İspanyol gemilerini gayri resmi
yağmalamasına izin vermişti. Güney Amerika ve Batı Hindistan’da İspanyollardan büyük ganimetler topladığı seferlere çıktı.
1577’de Drake üç yıllık bir keşif ve yağma seyahatine çıkmıştır. Altın Rençber adını verdiği gemisi, filoda seyahati tamamlamayı başaran tek gemi olduğundan Drake dünyayı dolaşan ilk İngiliz unvanını almıştır. Geri döndüğünde Altın Rençber’de Elizabeth tarafından şövalye ilan edilmiştir.
1587’de Drake, ispanyol limanı Cadiz’e saldırarak İngiltere’yi istila etmek için hazırlanan bir donanma filosunu yakmıştır. İspanyollar, Yenilmez Donanma adında yeni bir akıncı filosu hazırlamıştır. Drake, 1588’de yola çıktığında, donanmanın bozguna uğratılmasında adı geçen komutanlardan biri olmuştur. Zaferi daha popüler bir kahraman olmasını sağlamıştır.
Drake, Amerika’daki İspanyol kolonilerine düzenlenen bir akın sırasında yüksek ateş nedeniyle vefat etti.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı