Biyografi

Fuzuli Edebi Kişiliği Kısa Özet

Fuzuli Edebi Kişiliği Kısa (Kısaca Özet) Fuzuli’nin Edebi kişiliği, üslup özellikleri ve eserlerinin konusu hakkında kısa özet bilgi.
İlimsiz şiir temelsiz duvardır, temelsiz duvar ise pek değersizdir  diyen Fuzuli, sağlam bir kültüre dayanmayan sanatın ömürsüz olacağım, daha o zamandan söylemiştir. Nitekim üç doğu dilini: Türkçe, Arapça, Farsça’yı çok iyi bilen, bunların inceliklerine ve edebiyatlarına vakıf bulunan Fuzuli öteki çeşitli bilginlerinin de desteğiyle yalnız zamanının değil, bütün Türk divan edebiyatının en büyük ve en ömürlü sanatkarları arasında yer almıştır. Kaldı ki kendisinin Türkçe divanı yanında Farsça ve Arapça birer divanı da bulunmaktadır. Fuzuli, Türk edebiyatının lirizmi en güçlü ve derin birkaç şairi arasında yer alır.
Aşkı hem beşeri (insan aşkı, hem ilahi (tanrısal aşk, tasavvuf) dallarında, son derece zarif ve ince ifadelerle dile getirmiştir. Beşeri alandaki aşk anlayışı da çok söylenmiş bir deyimle platonik niteliktedir. Fuzuli’de, Baki’de çok rastlanılan «epikürist» havaya pek rastlanılmaz. O her yönüyle «aşk, ıstırap, elem» şairidir. Bir bakıma mutluluktan değil, mutsuzluktan zevk alır.
Azeri lehçesinin büyük etkisinde bulunan dili ve anlatımı öteki Azeri şairlerine oranla Anadolu lehçesine büyük yatkınlık ve yakınlık gösterir. Fuzuli’nin nesir dalındaki eserlerinde, manzum olanlarda görülen sanat kaygısı ve endişesi görülmez. Onun nesirle kaleme aldığı eserlerinin çoğu dini, sıhhi ya da toplumsal konuları ve bu arada biraz da hicvi kapsar.
Fuzuli kaside ve gazel üstadı olduğu kadar, mesnevi tarzının da en büyük üstatları arasında yer alır. Fuzuli ile mesnevi deyimi bir araya getirildiğinde ise akla ilk önce ünlü  Leyla ile Mecnun gelir. Gerçekten de Türk, Arap ve İran edebiyatlarının, bu çok kimselerce tekrar tekrar işlenmiş büyük aşk hikayesinin Türkçe’deki kalemi kuşkusuz Fuzulidir. Nitekim Türk edebiyatında Leyla ile Mecnun denilince ilk başta Fuzuli’dir. Nitekim Türk edebiyatında Leylâ ile Mecnun denilince ilk basta Fuzuli’nin adı akla gelir.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı