Biyografi

Galileo Kimdir Kısaca Bilgi

Galileo Kimdir Kısaca Bilgi. Galileo hayatı, buluşları, eserleri. Galileo neyi buldu? Galileo hakkında kısa özet bilgi.
Galileo Galilei (ya da Galileo) rönesansm önde gelen isimlerindendir. Bu dönem Avrupa için heyecan verici bir değişim dönemidir; bilimde ve sanatta büyük aşamalar kaydedilmiştir.
Galileo, fakültede eczacılık okuyor olmasına rağmen fizik ve matematiğe karşı ilgisi ana branşından çok daha fazlaydı. Eczacılığı bırakarak 25 yaşında matematik profesörü oldu.
1609’da Galileo, Hollanda’da teleskobun keşfedildiğini duymuş ve küçük bir teleskop yapmaya karar vermiştir. Bu aletle gökyüzünü incelediğinde önemli keşifler yapmıştır. Jüpiter gezegenini çevreleyen dört uydu görmüş, Ay’ın üzerindeki kraterleri saptamış, Güneş’teki lekeleri fark etmiş ve Satürn’ün çevresindeki halkayı gözlemlemiştir.
Venüs’le ilgili incelemeleri sonunda Dünyayla birlikte tüm gezegenlerin Güneş etrafında döndüğüne kesin karar vermiştir. Oysa bu dönemde insanlar Güneş ve tüm gezegenlerin Dünyanın çevresinde döndüğüne inanmaktadır.
Hristiyan Kilisesi, Tanrının Dünyayı tüm evrenin merkezi olarak yarattığına inanıyor ve aksini iddia eden herkesi cezalandırıyordu. Astronom Copernicus, Galileo doğmadan 20 yıl önce evrenin Güneş etrafında döndüğünü ileri süren düşüncelerini bir kitapta yayımladığında kitaba kilise el koymuştu.
Galileo’nun konuya dair görüşleri ve yazdığı kitaplar, kiliseyle uzun bir süre çatışmasına neden oldu. İşkence görmek ve hatta idam edilmek istemiyorsa Copernicus’le aynı düşünmediğini söylemeye zorlandı. Kilise önünde aksini söylemiş olsa da gerçek düşünceleri değişmedi.
Kilisenin Galileo’nun Güneş Sistemiyle ilgili fikirlerini hiçe sayarak kendisine baskı uygulamış olmasının yanlış olduğu ancak 1992’de kabul edilmiştir.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı