Nedir

Gaziantep Şiveydiz Yemeği

ŞİVEYDİZ (GAZİANTEP)
Derleyen: İrem ALBAYRAK
Kaynak Kişi : Murat ÇILDIR, Aşçı, Gaziantep doğumlu.
Şiveydiz’ in Malzemeleri: 1 kilo kuzu eti, 500 gram Nohut, taze sarımsak, taze soğan, 10 su bardağı su, tuz, karabiber, kırmızı biber.
Sos İçin: 2 yumurta, 1 kilo yoğurt ve üzerine dökmek için 4 yemek kaşığı tereyağında kızdırılmış Haspir (safran) otu ilave edilmektedir.
Şiveydiz’in Hazırlanışı: Öncelikle nohut ve et bir tencerede haşlanır (nohutlar akşamdan ıslatılır). Tencerenin içine yağ ve ince kıyılmış taze sarımsak ve soğanlar ilave edilerek kavrulur. Önce et, sonra nohut koyulur, 10 bardak su ilave edilir, kaynamaya bırakılır. Kaynadıktan sonra yoğurt ve yumurtadan hazırlanan sos içine koyulur ve karıştırılır. Sonra tuz, karabiber, kırmız biber koyulur. Son olarak tereyağı ve Haspir (safran)den oluşan sos dökülerek servise sunulur.
Gaziantep’in ünlü yemeklerinden birisi de şiveydiz’ dir. Gaziantep mutfağında sık kullanılan nohutun ve dolayısıyla şiveydizin de oluşumu yöre halkının anlatılarına göre, savaşlardan dolayı yokluk çeken ve halkın elinde bulunan gıda maddesinin nohut olması ve sık kullanılan soğan, sarımsak gibi sebzelerle etin harmanlanarak oluşturulduğu yönündedir.Gaziantep’in özel yemekleri arasında yer alan şiveydiz çoğunlukla düğünlerde ve bayramlarda yapılmaktadır.
[stextbox id=”alert” caption=”Önemli Uyarı” bgcolor=”990000″]
 Gazi Üniversitesi THBMER yayını olan; Kentler ve İmgesel Yemekler kitabından alınmıştır. M.Öcal Oğuz, Nuray Akkanat, Ayşenur Karagöz tarafından hazırlanmıştır. Kültürel Bellek dışında bir web sitesinde yayınlanması yasaktır. Sitemizde kullanmak için gerekli izin alınmıştır.
[/stextbox]
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı