Edebiyat

Geoffrey Chaucer Eserleri ve Hayatı

Geoffrey Chaucer nasıl okunur, İngiliz yazar Geoffrey Chaucer şiirleri ve edebi kişiliği hakkında bilgi.
Geoffrey Chaucer, Shakespeare’den önceki en önemli İngiliz yazar. Kısa hikayeler derlemesi (Canterburry Masalları), dönemin en büyük eserlerinden biri sayılır.
Geoffrey Chaucer, saray şairi olmadan önce kraliyet evinde uşak olarak çalışıyordu. Görevlerine müzik, şarkılar ve hikayelerle saraydakileri eğlendirmek de dahildi. Fransa ve İtalya’ya seyahat ederek diplomatik görevlere de gitti. İtalya’dayken İtalyan yazarların kitaplarını okudu ve sonraları kendi yazılarında onların hikayelerinin bazılarını kullandı.
Chaucer, 1374’te Londra Limanında Gümrük Kontrol görevine getirildi; ancak 12 yıl sonra işi bırakarak Canterburry Masallarını yazmaya başladı. Bu önemli eseri Canterburry’e hacca giden hacıların anlattıkları bir dizi masaldır. Hacılar, hayatın tüm alanındaki kişilerden oluşmaktadır ve içlerinde bir şövalye, bir değirmenci, bir rahibe ve bir doktor vardır. Bu masallarda Orta Çağ yaşamı ve insanların acıklı, komik hikayeleri anlatılır.
Chaucer, uzun şiirler de yazdı. Bunlar çoğunlukla aşk üzerinedir ve Chaucer in ilk gerçek sanat eseri olan Troilus ve Criseyde’yi de içerir.
Chaucer’in Canterburry Masalları 24 hikayeden oluşur; ancak daha fazlasını yazmayı planlamıştı. Bazıları düz yazı ve bazıları da şiirdir. Bu resim, Rahibenin Masalının bir bölümü tasvir eder ve masalların çok erken dönemli bir basımından alınmıştır.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı