Biyografi

George Bernard Shaw Hayatı

George Bernard Shaw Hayatı. George Bernard Shaw kimdir, hayatı ve eserleri hakkında kısa bilgi

İrlandalı yazar. Duplin’de doğdu. Yaşamın zorlaması yüzünden on dört yaşında okulu bıraktı. Değişik işlerde çalıştı. Edebiyata karşı duyduğu ilgi onu gazeteciliğe yöneltti. 1876’da Londra’ya gitti. Resim, müzik, tiyatro üstüne yazdığı eleştirilerle tanındı. Ekonomi ve toplum sorunlarıyla ilgili çalışmaları, yazıları da ününü yaygınlaştırdı. Romanlarında pek başarılı olamadı. En tutulan eserleri oyunları oldu. Dünyanın büyük tiyatro yazarlarından biri sayıldı. 1925’te Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazandı. Ayot Saint Lavvrence’te öldü.

Shaw (Şow), siyasal ve toplumsal görüşünü eserlerine de yansıttı. Kahramanları, yalnız kendi duygu ve heyecanlarını belirtmekle kalmazlar; halkın, toplumun sorunlarını ve ahlâk görüşlerini de yansıtırlar. Niçin yazıldığını açıklayan uzun bir ön söz, metindeki geniş sahne betimlemeleri, başlıca kişilerin portreleri; güçlü bir mizah, özlü diyaloglar, ekonomik ve toplumsal sorunların birey üzerindeki yansımaları, oyunlarının en belirgin özellikleridir.

Başlıca eserleri: Candida, Caesar ve Kleopatra, Blanco Posnet’in Sırrı, Pygmalion, Ermiş Jeanne, Bir Çuval İncir, Silahlar ve Kahraman, Kırgınlar Evi, İyi Olmayacak Kadar Gerçek, Acı Çekme Oyunu.
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı