Biyografi

Gevheri Kimdir Kısaca Hayatı

Gevheri (XVII. Yüzyıl)

Doğum tarihi ve yeri hakkında kesin bilgiler yoktur. Kırım’da doğduğunu, asıl adının Mehmet olduğunu söyleyen araştırmacılar vardır. Şiirlerinden çıkardığımıza göre Şam, Arabistan, Rumeli’de dolaşmış, İstanbul’da bulunmuş, şair Mehmet Bahri Paşanın divan kâtipliğini yapmıştır. Medrese öğrenimi gördüğü anlaşılmaktadır. 1737’den sonra öldüğü sanılmaktadır.

Gevheri, klâsik edebiyatın etkisiyle şiirlerinde, yabancı sözcüklere, mazmunlara, aruz ölçüsüne de yer verir. Heceyle, sade bir Türkçeyle söylediği koşma, türkü, Türk mani tarzındaki şiirleri, yüzyıllar boyu, saz şairlerimize örnek olmuştur. Şiirlerinde yeni bir biçim, ince bir duyarlık, üstün bir dil zevki görülür.

Aşk, ayrılık, gurbet, sevgiliden yakınma gibi temaları işleyen koşmalarında çok başarılıdır, içten ve acılı bir söyleyişi vardır.

Gevher’inin şiirleri ilk kez 1928’de derlenmiştir.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı