Biyografi

Goethe Kısaca Hayatı ve Eserleri

Goethe Kısaca Hayatı ve Eserleri Hakkında Bilgi

Goethe(1749 -1832) Alman şair ve yazarıdır. Frankfurt’ta doğdu. Babası kralın danışmanıdır. İlköğrenimini özel öğretmenlerle yaptı. Latince, Yunanca, İtalyanca, İngilizce, Fransızca, İbranice öğrendi; resim, müzik eğitimi gördü. Leipzig’de başladığı hukuk öğrenimini Strasburg’da tamamladı (1771). İlk şiir ve oyunlarını yüksek öğrenimi sırasında yazdı. Öğrenimini bitirince Frankfurt’a döndü, kendini edebiyat yaşamına adadı. Weimar dükünün çağrısı üzerine Weimar’da yerleşti, bir ara iki yıl kadar süren İtalya gezisine çıktı (1786-1788), Weimar’da öldü.

Goethe (Göthe), şiir, tiyatro, anı, roman gibi edebiyatın tüm alanlarında eserler vermiştir. Romantizm akımının Alman edebiyatındaki öncüsü olmuş, İtalya gezisinden sonra eski Yunan ve Lâtin sanatının etkisiyle, kendine özgü bir sanat anlayışı kazanmıştır.

Lirik bir şair olan ve şiirin, iç duyguların anlatımı . olduğuna inanan Goethe, “lid” (şarkı) adı verilen lirik şiirlerinin çoğunda, yaşadığı çeşitli aşk serüvenlerinin izlenimlerini anlatmıştır. Konusu felsefe olan şiirleri de vardır.

Goethe eserleri, kitapları

Şiir: Yeni Şarkılar, Roma Elejileri (ağıtları), Batı-Doğu Divanı.

Oyun: Iphigenie Tauris’te, Egmont, Torquato Tasso, Faust.

Roman: Genç Werther’in Acıları, Wilhelm Meister’in Çıraklık Yılları, Wilhelm Meister’in Gezi Yılları, Gönül Bağları.

Otobiyografi: Şiir ve Hakikat.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı