HalkbilimiEfsaneler

Gülek Boğazı Efsanesi Nedir? ( Efsane Özeti Kısa)

Gülek Boğazı Efsanesi Nedir? Gülek Boğazı ile ilgili olarak anlatılan o kadar çok efsane vardır ki, anlatılmakla bitiremezsiniz. Bunlardan birini aşağıya alıyoruz:

Güney Anadolu ile İç Anadolu’yu birbirinden ayıran Toros Dağlan, ancak pek az yerde geçit verir. Bu geçitler yardımı ile ulaşım sağlanır ve Torosların zümrüt bağrından geçilerek bir uçtan öbürüne gidilebilir. Bu geçitlerin en ünlüsü, ilk akla geleni şüphesiz Gülek Geçidi’dir. Daha çok Gülek Boğazı diye bilinen geçit, Bolkar Dağının doğusunda yer alır. 

Vaktiyle Toros Dağları geçit vermezmiş. İnsanlar İç Anadolu’dan Akdeniz sahillerine inebilmek için tepelerden geçmek zorunda imişler. Ama bir gün Toroslarda yaşayan bir dev, istemeden, bilmeden insanlara yardım edivermiş.

Bu dev, ailesi ile birlikte Torosların güney eteklerinde otururmuş. Ne olmuşsa olmuş, bir gün dev ile karısı kavga etmişler. Bu duruma kızan devin karısı, kızım aldığı gibi kaçıp gitmiş. Dev eve gelmiş, bakmış ki evde kimsecikler yok. Hemen anlamış başına gelenleri. Takip etmek için yola koyulmuş. Dev bu, yorulacak değil ya, uzun mesafeleri bile kısa zamanda aşıvermiş.

Zavallı karısı ise kocasının kendilerine yetişmekte olduğunu görünce kızını sarp kayalardan aşağı atıverir, kendisi ise kaçmaya devam eder. Kızının zor durumda olduğunu gören dev, hemen bütün gücüyle dağı ortasından ayırır ve yavrusunun yanına varıverirler

İşte böyle bir hadiseden sonra Gülek Boğazı meydana gelir ve bir dev ailesinin mutsuzluğu üzerine, binlerce aileyi birbirine bağlayan bir geçit kuruluverir.

Bir gün yolunuz Gülek Boğazı’na düşerse, çevre köylülerine sorunuz, size o devin izlerini göstersinler: Kocaman kocaman ayak izleri.

Kaynak: Saim Sakaoğlu /101 Anadolu Efsanesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir