Biyografi

Gülten Kazgan Kimdir, Hayatı ve Eserleri

KAZGAN Gülten Prof. Dr. (1927- ). İktisat profesörü, İstanbul’da doğdu, orta öğrenimini Amerikan Kız Lisesinde (1946), yüksek öğrenimini İstanbul üniversitesi iktisat Fakültesinde tamamladı (1950).
Doktora tezini iktisat Fakültesinde verdikten sonra (1957), ABD Chicago üniversitesinde doçentlik tezini hazırladı. 1960 yılında ülkeye dönünce doçent, 1968 yılında ise profesör oldu. Yön, Cumhuriyet, iktisat ve Maliye Mecmuası, Toplum ve Bilim dergi ve gazetelerinde yayınladığı yazılarla da tanınan Kazgan, İktisadi Düşünce veya Politik İktisadın Evrimi (1969) adlı eserinde çağımıza kadar gelişen iktisat kuramlarını incelerken okurun dikkatini nicel analiz teknikleri üzerine çekmeye çalışmıştır.
İncelediği doktrinlerin oluşum koşulları üzerinde durmuş ve felsefe içeriklerini araştırmıştır. Yine kitabında iktisat kuramını politik inançlar sistemini bütünleştiren doktrinleri, bunun alt bölümleri olan okullar içinde inceler. Politik iktisadın içeriğini verirken, saf bilim olma yolunda iktisadın nicelleşmesini de tahlil etmektedir. Teoriler, bağlı bulundukları felsefe içine yerleştirildiği için iktisatçıların bir görüşü hangi amaçla kuramsallaştırdığını anlamayı sağlar. Yine Kazgan’ın Tarım Ekonomisi ve İktisadi Gelişme (1966), Ortak Pazar ve Türkiye (1970), adlı eserlerinin yanı sıra Türkçe ve İngilizce çok sayıda inceleme ve araştırma yazısı da vardır.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı