Bilgi Dünyası

Gümüş Madeni Nedir, Kullanım Alanları, Özellikleri

Gümüş madeni nedir, nerede çıkarılır. Gümüş elementinin kullanım alanları nelerdir. Gümüş elementinin kimyasal özellikleri nelerdir, doğada nasıl bulunur
Gümüş göz alıcı, beyaz ışıltılı bir metaldir. Altın ve platinle birlikte değerli metallerden biridir. Gümüş mücevher, çatal-bıçak takımı ve süs eşyası yapımında, aynı zamanda gümüş-kaplama olarak bilinen başka ucuz metallerden yapılmış eşyaları kaplamakta da kullanılır.
Bazı gümüşler toprakta saf olarak bulunur, ancak çoğunlukla başka maddelerle karışmış haldedir. Gümüşe kolaylıkla biçim verilebilir ya da cilalanabilir. Işığı iyi yansıttığından aynaları kaplamakta kullanılır. Gümüş aynı zamanda iletken bir maddedir. Elektrik düğmelerinde, bilgisayarların içinde ve elektronik aletlerde kullanılır.
Gümüşün fotoğrafçılıkta da özel bir kullanım alanı vardır. Klor ve iyot gibi belli bazı başka maddelerle karıştırıldığında ışığa son derece duyarlı özel bir tuz meydana getirir. Bu nedenle fotoğraf, filmler ve özel ışığa duyarlı kağıt üretiminde çok miktarda gümüş kullanılır.
Pek çok ulus, tarihinin belli zamanlarında gümüş para kullanmıştır. Günümüzde, özel günlerin anısı için hazırlanan paralar hariç, bozuk paralarda diğer metallerin alaşımları kullanılmaktadır.
Gümüşün kimyasal bileşimi ve üretimi
Periyodik cetvelin I B grubunda yer alan, beyaz renkli, soy metal bir elementtir. Serbest halde az bulunur. En çok rastlanan filizi arjantittir (Ag2S). Kurşun ve bakır mineralleri içinde de gümüş sülfüre rastlanır. Filizlerinden malgama ya da siyanür yöntemiyle elde edilir. Birinci yöntemde cıva ile karıştırılan filizdeki gümüşün malgama yaparak filizden ayrılması ve malgamanın damıtılması ile, ikinci yöntemde ise gümüşür CN iyonlarıyla sağlam kompleks yapma eğiliminden yararlanılır ve sodyum-gümüş siyanür [NaAg(CO)2] komp leksi oluşturularak, çinko aracılığıyla gümüş indirgenip açığa çıkarılır. Bunun yanı sıra bakır, kurşun ve çinko üre timinde de yan ürün olarak gümüş elde edilir.
Başlıca üretici ülkeler Kanada, Meksika, Peru ve ABD’dir Altından daha serttir. Kolay işlenen bir metaldir. Tel ya da levha haline getirilebilir. Çoğu kez alaşımlar halinde kullanılır. Soy metaller içinde en aktif olanıdır. Ergimiş gümüş, hacminin 20 katı kadar oksijeni çözebilir. Nikel-bakır çinko alaşımı üzerine elektroliz yöntemiyle kaplanan ilk metal gümüştür. Bu alaşıma alman gümüşü ya da nikel gümüşü denir
• Pek çok ülkede, gümüş, altın ya da platin satışa sunulmadan önce test edilmeli ve ayar damgası basılmalıdır. Ayar damgası, gümüşün yeterli miktarda değerli metal içerdiğini garanti eder. Ayrıca üretimi, test edildiği tarihi ve yeri hakkında da bilgi verir.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı